A múlt pénteken a Dow Jones Industrial és a Dow Jones Transportation Index letörte márciusban, a japán földrengés idején beállított mélypontjait, mégpedig szignifikánsan. Ezzel az ún. Dow-elmélet szerint véget ért a 2009. márciusa óta tartó bikapiac az amerikai tőzsdéken és mostantól medvepiac van. A teória szerint mostantól a csökkenő trend huzamosabb ideig tartó folytatódására lehet számítani az amerikai részvénypiacon, mindaddig, amíg az ellenkezőjéről bizonyíték nem érkezik, azaz a két index egymással szinkronban újabb, magasabb lokális csúcsot nem produkál egy emelkedő hullámban.
Miről szól az elmélet?
Kapcsolódó
A Dow-elmélet - amely alapjait a Wall Street Journal alapítója, Charles Dow fektetet le a múlt század elején - eredetileg nem a részvénypiac várható teljesítményének meghatározására szolgált, az alkotó az amerikai gazdaság várható teljesítményének előrejelzésére használta. Később kollégája, William P. Hamilton fejlesztette tovább az elméletet, amely viszonylag kevés jól meghatározott szabályt tartalmazott, azonban meglepően jól teljesített az azóta eltelt időszakban.
Az elmélet szerint két index, a Dow Jones Industrial és a Dow Jones Railway (később Transportation) index a világon mindent diszkontál - azaz árfolyamukba minden információ beépül -, kivéve isten akaratát. A részvénypiacon idejük és intenzitásuk alapján három nagyobb trendet különít el, az elsődleges, a másodlagos és a mikro trendeket. Az elmélet szerint egy elsődleges trend mindaddig érvényben van, amíg, az ellenkezőjéről bizonyíték nem érkezik. A trendforduló jelzés, hogyha egy addig emelkedő trendet követően a Dow Jones Industrial és a Transportation egy korrekcióban a korábbi korrekciós mélypontnál alacsonyabb mélypontot csinál, vagy egy csökkenő trendben az új lokális csúcs mindkét indexben magasabb a korábbinál.
Az elmélettel kapcsolatban az évek folyamán több fontos kritika is megfogalmazódott. Az egyik, hogy viszonylag későn jelzi a trendfordulót, mire vételi, vagy eladási jelzést ad, addigra a piac az adott elsődleges trendnek nagyjából az egyharmadát pontban már teljesítette. A másik, hogy gyakran kétségben hagyja az elemzőt a felől, megtörtént-e a trendforduló.
Az elméletet kedvelők szerint mindezek ellenére alapvető fontosságú a két index teljesítményét folyamatosan figyelni. Több statisztika szerint is ha az elmélet alapján adott vagy vett valaki az elmúlt évtizedekben, akkor a vedd meg és tartsd stratégiájához képest elképesztően meg tudta többszörözni az amerikai részvényeken elért hozamát. Még akkor is, ha az aktuális bikapiac csak mintegy harmadát fogta meg pontban.
Hallatszik a brummogás
Ha valóban véget ért a valamivel több, mint kétéves bikapiac az amerikai tőzsdéken, akkor az egyharmados arány nagyjából most is igaz lehet. A két index a 2007-2009-es medvepiac végét szokásához híven viszonylag későn , mindössze 2009 augusztusában jelezte. Akkor már 9100 pont körül járt Dow Jones Industrial, úgy, hogy a medvepiaci mélypont valamivel 6600 pont alatti Dow Jones Industrial záróértéknél következett be.
Aki az elmélet szerint adta-vette portfólióját, az tavaly nyáron sem szabadult meg vételeitől, a tavalyi korrekcióban ugyanis a nyári mélypontoknál a Transportation Index nem erősítette meg az Industrialt a lefelé menetben. Kitarthatott egészen mostanáig, a csütörtöki 11 383 pontos zárásig, amikor is mindkét mutató a tavaszi mélypontok alatt zárt. Egy ilyen pozíció nyeresége nagyjából 2300 pont lehetett a Dow Jones Industrialban, ez 300 ponttal kevesebb, mint a 2009 március mélypont és a vételi jelzés megérkezése közötti időszakban produkált indexemelkedés és mintegy 1500 ponttal van a tavaszi csúcs alatt.
Hogy egy most nyitott eladási pozíció vagy a részvényekből való kiszállás az elmélet jelzése miatt bölcs döntésnek bizonyul-e, azt majd az idő eldönti. Egy biztos, hogy a vezető amerikai indexekben kialakult trendfordító alakzat - fej vállak tető, letört nyakvonallal - a 200 napos mozgóátlag alatti zárások mellett ezzel újabb eladási szignál érkezett, ami számos, a technikai elemzést is használó befektetőt hozhat eladóként a piacra a következő napokban. S ha az elmélet igaz, mostantól alacsonyabb csúcsok és mélypontok várnak az amerikai részvénypiacra, míg a trend meg nem fordul.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!