A cikk szerzője a Napi Gazdaság munkatársa, a VTAD (Német Technikai Elemzők Szövetsége), az IFTA (Technikai Elemzők Nemzetközi Szövetsége) társult szervezetének tagja.

A technikai elemzés egyik alapvető szabálya nem sok jót ígér jövőre a fejlett részvénypiacokon. Bár van számos biztató tény is, azonban a hüvelykujjszabályok szerint nagyobb az esélye annak, hogy a vezető amerikai részvényindexek jövőre mélyebb, akár az október elején tapasztaltnál is mélyebb mélypontokat üssenek, s ha ez valóban bekövetkezik, ennek hatásait a Budapesti Értéktőzsdére és a forintárfolyamra valószínűleg nem kell sok fantázia, hogy el tudjuk képzelni.

Augusztus elején írtuk, hogy az S&P amerikai államadósságot leminősítő lépése után kialakult eladási hullám az amerikai részvénypiacot az addigi elsődleges bika üzemmódból medvébe változtatta. Az augusztusi eladási hullám szokás szerint egy pánik szakaszban ért véget, október elejére masszív túladottság alakult ki, s olyan heves medvepiaci rally bontakozott ki, amire rég nem volt példa. Ennek eljövetelét - szerencsés módon - szeptember végén már valószínűsítettük.

A medvepiaci rally a DAX indexben és az S&P 500-as indexben is eddig viszonylag ideálisnak mondható helyen ért véget. A folytatáshoz érdemes a már említett szabályt elővenni. E szerint a trend meglétét mindaddig feltételezni kell, amíg az ellenkezőjéről bizonyíték nem érkezik. Márpedig az elsődleges trend jelenleg tavasz óta lefelé tart az amerikai részvénypiacon. Egy csökkenő trend pedig alacsonyabb csúcsokat és alacsonyabb mélypontokat feltételez, a következő alacsonyabb mélypont  pedig egy 1080 pont alatti S&P 500-as indexet feltételez.


Hosszabb távon akkor lehetne optimistává válni az amerikai részvénypiaccal kapcsoltban, ha egyértelmű jelzés érkezne arra, az elsődleges csökkenő trend véget ért. Ennek bizonyítékai a következők lehetnének.

1. Az első ilyen jel lehetne, ha egy olyan heves áremelkedés alakulna ki a részvénypiacon, amelyben az S&P 500-as index hosszútávú oszcillátorai bikapiacokra jellemző, úgynevezett meg "mega-túlvettséget" mutató szintre mennének ki. Ez a 30 napos RSI tekintetében 60-as feletti értékeket jelentene (az őszi nagy emelkedés nem tudta e fölé kivinni a mutató értékét)

2. A jelenleg lefelé konyuló 200 napos mozgóátlag ellaposodna, felfelé tudna irányt váltani, persze ehhez illene legalább e felett megragadnia az indexnek (a halálkereszt még mindig fenyegeti a mutatót).

3. A Dow elmélet bikapiacot jelezne. A Dow elmélet szerint ez akkor következne be, ha a Dow Jones Industrial és a Dow Jones Transportation index egymással karöltve újabb lokális csúcsot lenne képes csinálni. A Dow elmélet hívői között jelenleg vita van arról, hogy az augusztus végén kialakult csúcs legitimnek tekinthető-e az indexekben, novemberben ugyanis e fölé tudtak zárni az indexek, s ez akár vételi jelzés is lehet. Itt ütközik ki az elmélet egyik fontos kritikája, amely szerint sokszor kétségben hagyja az elemzőt a tekintetben, mi is az elsődleges trend. Mi most a konzervatívabb megközelítéssel élünk, amely szerint legitim csúcsnak a tavasszal kialakultat lehet tekinteni a mutatókban, s ezért új, elsődleges bikapiacot csak ezek meghaladásakor lehet feltételezni.

 

4.Trendfordító alakzat megjelenése az indexekben. Jelenleg ilyet nem lehet felfedezni hosszútávon.

A helyzet tehát a következő. A piac a technikai mutatók alapján jelenleg egy elsődleges medvepiacot él át. Ennek jó eséllyel a már Charles Dow  által is leírt harmadik szakaszát éljük, a helyzet kísértetiesen emlékeztet az általa leírtakhoz:

"A pánikszakaszban (október eleje) az árak gyakran túl sokat esnek az akkor aktuális üzleti környezethez és a vállalatok aktuális értékéhez képest, emelkedés jön, s elérkezik a viszonylag hosszú második szakasz. Ez lehet egy tartósabb, impresszív nyereségeket hozó emelkedés is, amely már medvepiaci rally, vagy egy hosszabban tartó oldalazó mozgás, s ezután jön a harmadik szakasz. Ezt először az olyanok eladásai jellemzik, akik az első pánik szakaszban kitartottak, vagy azoké, akik pont ebben a szakaszban vásároltak. Az üzleti környezet, a vállalatok profittermelő képessége jellemzően ebben a szakaszban kezd el romlásnak indulni. Az áresés lassú lemorzsolódás inkább, s a folyamatosan alacsonyabb árak láttán a befektetők egyre inkább kiábrándulnak a részvényekből. A kispapapírok, amelyek nagy növekedést ígértek és az előző bikapiac kedvencei voltak a kisbefektetők részéről ebben a fázisban gyakran az egész előző bikapiacon megszerzett árfolyam-emelkedésüket visszaadják, de végül a masszív áresés eléri a legjobb és legmegbízhatóbb vállalatok részvényeit is, amelyektől jellemzően utoljára szabadulnak meg a csalódott befektetők."

Az igazán aggasztó a jelenlegi helyzetben az az, hogy a 2009-2011-es bikapiac nem csinált új, a 2007-es csúcsokat meghaladó értékeket az indexekben, viszont a 2009-es mélypont a 2003-as mélypont alatt helyezkedik el. Márpedig az a piac, ahol az elsődleges medvepiac új, mélyebb mélypontra viszi az árakat, majd az ezt követő elsődleges bikapiac alacsonyabb csúcsot eredményez az indexben, az bizony tartós, "secular" medvepiacot jelent. Ennek jellemzője pedig, hogy a medvepiacok új mélypontokat hoznak, ami jelen esetben a 2009-es mélypont alatti értékeket is jelenthet.

Bízzunk benne, hogy az elsődleges trend még ez előtt megfordul, s a leírt négy trendfordító jelet tapasztalhatjuk jövőre az amerikai a részvénypiacon. Vannak persze olyan jelek is, amelyek az optimistáknak adhatnak okot a részvényvásárlásra, az egyik az amerikai vállalatok relatív és historikus alulértékeltsége, valamint az intézményi befektetők alulsúlyozottsága részvényekből. Előbbi érv nem a technikai elemzés területébe tartozik.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!