A kínai gazdaság gyors lassulásától való félelem tovább nőtt a befektetők körében, s ennek hatására tovább csökkentették feltörekvő piaci pozícióikat - derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből. Az összesen 591 milliárd dollár befektetéséért felelős 222 szakember nettó 46 százaléka véli úgy, hogy ez és a nyersanyagárak esetleges összeomlása jelenti a legnagyobb, egész piacot fenyegető kockázatot. Ez az arány az elmúlt hónapokban megállás nélkül masszív emelkedést mutatott, decemberben 26, januárban 37 százalék volt.
Ezzel párhuzamosan mérséklődött a korábbi kirobbanó optimizmus a világgazdaság növekedési kilátásaival kapcsolatban. Jelenleg a szakértők nettó 56 százaléka várja a globális gazdaság növekedését a következő 12 hónapban, ez 19 százalékpontos csökkenést jelent januárhoz képest. A mérséklődő jókedv a részvény-allokációkon is éreztette hatását. A januári 55 után most már csak nettó 45 százalék súlyozza azokat felül a kezelt portfóliókban, s eközben a készpénzarány a kezelt vagyonon belül 2012 júliusa óta nem látott szintre emelkedett, 4,8 százalékra.
A számok azt mutatják, hogy a befektetői aggodalmak egyelőre elsősorban a feltörekvő piacokra korlátozódnak, eközben Európa és az Egyesült Államok megítélése kedvező maradt. A feltörekvő piacokat a felmérés történetében rekordmértékben súlyozzák alul a szakértők, nettó 29 százalékuk vett fel ilyen pozíciót. Eközben szintén rekordszinten áll, csak éppen a pozitív irányban nettó 40 százalékkal az eurozónát a következő 12 hónapban felülsúlyozni kívánók aránya. Az amerikai részvények túlárazottságától való félelem is enyhülni látszik, itt százalék lett a felülsúlyozást tervezők aránya az egy hónappal korábbi 5 százalék után.
A magas készpénzszint a portfóliókon belül megkérdőjelezhetetlen vételi jelzést küldenek - mondta Michael Hartnett, a BofA Merrill Lynch Global Research vezető piaci stratégája. A befektetők nagyon optimisták a fejlett országok részvényeivel kapcsolatban, Európára különösen igaz ez. Azonban mindenkit figyelmeztetnénk, hogy a jelenlegi szinteken az európai tőzsdék már teljesen beárazták az eurózóna esetleges növekedési fordulatát - tette hozzá John Bilton, a cég európai befektetési stratégája.
Tessék költekezni!
Miközben az alapkezelők növelték a készpénzállományt portfólióikon belül, addig a vállalatok esetében már egyre elégedetlenebbek a hasonló magatartással kapcsolatban. A felmérés szerint sosem gondolták még ennyien, hogy a tőzsdei cégeknek csökkenteniük kellene készpénzállományukat, s növelniük beruházásaikat. Immár nettó 69 százalék véli úgy, hogy a cégek kevesebbet fektetnek be a kelleténél, ez rekordnak számít.
Szintén rekordmagasságban van a beruházást és az osztalékfizetést, vagy részvény-visszavásárlást sürgetők arányának különbsége: 58 százalék szerint az első, 25 százalék szerint a második megoldás lenne az üdvözítő. Érdekes módon eközben minden 10 megkérdezettből 8 azt gondolta, hogy a világgazdaság a következő egy évben a hosszútávú átlag alatti növekedésre lesz csak képes.
Feje tetejére állt a világ
Míg a 2008-as pénzügyi válság kirobbanását követően a feltörekvő piacok voltak a kedvencek, s a pénzügyi szektor a leginkább kerül befektetési célpont, mára ez a trend teljesen megfordult. A feltörekvő piacokkal szembeni averzióval párhuzamosan sosem tapasztalt mértékűre ugrott a pénzügyi szektorral kapcsolatos bizalom. Sosem látott magasságba, nettó 28 százalékra ugrott a bankrészvényeket felülsúlyozni tervezők aránya a januári 16 százalékot követően.
A feltörekvő piacok számára az egyetlen halvány jel a pozitív fordulatra az lehet, hogy kissé csökkent a régiót alulsúlyozni tervezők aránya, 28-ról 24 százalékra.
A nagy kedvenc Európa
Az európai gazdaság növekedési fordulata, mint sztori a jelek szerint még mindig sláger a befektetők körében. A válaszadók nettó 40 százaléka szeretné leginkább ezt a régiót felülsúlyozni, s ezzel Európai már hatodik hónapja a legkedveltebb befektetési célpontnak tekinthető a szakértők körében. Az európai cégek profitkilátásait is egyre jobbnak ítélik meg, immár nettó 12 százalék szerint az itteni vállalatok nyereségkilátásai a legkedvezőbbek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!