Egy hónap alatt jelentősen csökkent a globális gazdaság növekedésében bízó alapkezelők aránya. A 220, összesen 640 milliárd dollár befektetéséért felelős szakértő már csak nettó 12 százaléka bízik annak növekedésében a következő 12 hónapban, szeptemberben még 32 százalék volt ez az arány. Ez az elmúlt két évben mért legalacsonyabb érték. Az inflációval és a vállalati nyereségek növekedésével kapcsolatos várakozások is csökkentek, már nettó 77 százalék szerint a trend alatti növekedéssel és trend alatti inflációval párosuló időszakra kell felkészülni.

A monetáris politika megítélése is változott ezzel párhuzamosan. Már csak az alapkezelők nettó 18 százaléka véli úgy, hogy a monetáris politika túl laza, ez 14 százalékpontos csökkenést jelent egy hónap leforgása alatt, s 2012 augusztusa óta a legalacsonyabb érték.

Erre válaszul a befektetők jelentősen csökkentették kockázati kitettségüket. A portfóliók átlagos készpénzállománya 4,9 százalékra nőtt, a fix hozamú portfóliók lejárati szerkezete csökkent, s drasztikusan, 13 bázisponttal csökkent a részvényeket felülsúlyozó befektetők aránya is. Nőtt eközben az árupiaci termékeket alulsúlyozó portfólió menedzserek aránya, s az erre érzékeny szektorok - energetika, alapanyaggyártás - súlya is csökkent a kezelt portfóliókban, sőt e két szektor már nettó alulsúlyozottá vált.

A megkérdezettek elveszítették a feltörekvő piaci és európai részvények iránti lelkesedésüket is. Mindkettő jelenlegi súlyozása, illetve jövőbeni várható súlyozása negatívvá, vagy semlegessé vált. Eközben emelkedett az amerikai részvényeket kedvelők aránya de az igazán nagy nyertese a folyamatnak a japán részvénypiac lett.

A portfóliók készpénzállománya magas, a befektetők azonban egyelőre csak a benchmarkjuk által diktált súlyokhoz térnek vissza, a piacokról való tömeges menekülésnek egyelőre nem vagyunk tanúi - mondta Michael Hartnett, a Bank of America Merrill Lynch Global Research vezető befektetési stratégája. Ahogy az ECB várható lazításával kapcsolatos várakozásokra épülő hangulat enyhült, az európai részvények árazása visszatérni látszik a fundamentumok alapján indokoltabb szintekre. Mivel a véleményünk ezzel kapcsolatban inkább pesszimistább, ezért inkább a defenzívebb szektorokat kedveljük, s szerintünk a ciklikus szektorokban várható emelkedések rövid életűek lesznek - tette hozzá Manish Kabra, európai kvantitatív és részvénystratéga.

Kifullad az eurófória

Az ECB hó elején megtartott sajtókonferenciáját követően a szereplők bizonytalanabbá váltak a jegybank várható politikájával kapcsolatban. A válaszadók nettó 26 százaléka szerint az ECB nem fog újabb kvantitatív lazítási programot kezdeményezni, szeptemberben nettó 19 százalék volt ez az arány.

Eközben drasztikusan csökkentek az európai gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások. Már csak nettó 16 százalék szerint fog az növekedni a következő 12 hónapban, szeptemberben még nettó 45 százalék hitt ebben.

Ez jelentős hatással volt a vállalatok eredményességére vonatkozó várakozásokra is. Nettó 52 százalék nem számít már két számjegyű növekedésre az európai cégek profitjában a következő 12 hónapban, ez 30 százalékpontos csökkenés szeptemberhez képest. A szakértők jelentős része ráadásul úgy véli, az európai cégek átlagos egy részvényre jutó eredményeire vonatkozó elemzői várakozások túlzottan magasak.

A romló megítélést tükrözik a portfólió átrendezések is. Már csak nettó 4 százalék súlyozza felül a régiót, ami 14 százalékpontos csökkenés szeptemberhez képest. Sőt, már csak nettó 3 százalékuk tekinti a régiót úgy, mint amelynek részvényeit a következő 12 hónapban felül kellene súlyozni.

A nyertes Japán

A folyamat nyertese a jelek szerint a japán részvénypiac, a szigetország részvényei irányában tovább nőtt a portfóliók kitettsége. Az alapkezelők nettó 14 százaléka tervezi azt, hogy a következő egy évben felülsúlyozza a japán részvényeket, ez 10 százalékponttal magasabb érték bármely más régióhoz képest.

Ráadásul Japánban más piacokkal ellentétben az inflációs várakozások is emelkedőben vannak. A szeptemberi nettó 18 százalékot követően immár 46 százalék szerint emelkedhetnek a szigetországban a fogyasztói árak. A jen várható árfolyamalkulására vonatkozó várakozások egyre pesszimistábbak. Míg szeptemberben még 20 százalékponttal többen voltak az euróesést várók, mint a jengyengülést tippelők, mostanra a két tábor aránya kiegyenlítődött.

Monetáris és fiskális félelmek is vannak

Nem csak a monetáris politika kevésbé lazává válása miatt, de a fiskális politika miatt is egyre inkább aggódnak a befektetők. Nettó 19 százalékuk szerint az ugyanis a mostani helyzetben túl restriktív világszerte. Ez több mint egy éve a legmagasabb érték s elég nagy, 12 százalékpontos ugrást jelent az egy hónappal ezelőtti helyzethez képest.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!