Jelentősen nőtt a befektetők optimizmusa a világgazdaság növekedési kilátásaival és a vállalati profitokkal kapcsolatban az elmúlt egy hónapban - derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből. Az összesen 569 milliárd dollár befektetéséért felelős 214 portfóliómenedzser nettó 47 százaléka véli úgy, hogy a világgazdaság növekedni fog a következő 12 hónap során, októberben még csak 33 százalékos volt ez az arány. Nettó 42 százalékuk szerint a vállalati profitok is növekedni fognak, ez 15 százalékpontos emelkedést jelent.
A profi befektetők pozicionáltsága is tükrözi a javuló hangulatot. Októberben még nettó 16 százalékuk mondta, hogy a szokásosnál alacsonyabb kockázatot vállalnak, most már nettó 2 százalékuk felfelé tér el az átlagtól. Eközben csökkent a hirtelen nagy részvénypiaci áreséstől tartók aránya, nettó mínusz 35 százalékról mínusz 39 százalékra süllyedt az ez ellen fedezeti ügyleteket kötő menedzserek aránya.
Az alapkezelők elkezdték leépíteni viszonylag magas készpénzállományukat, s növelték portfólióik kitettségét a részvények irányában. Nettó 27 százalékról 13 százalékra csökkent a készpénzt felülsúlyozók részesedése a megkérdezettek között. Ezzel párhuzamosan 12 százalékpontra, nettó 46 százalékra emelkedett a részvényeket felülsúlyozók aránya. A hedge fundok körében is érezhető volt ez a változás, az októberi 35 után, már nettó 43 százalék van nettó vételi pozícióban a részvények irányában.
Érdekesség, hogy a portfóliókon belül az ingatlanpiac irányában 2006 óta nem látott magasságba emelkedett a kitettség.
Ettől félnek most leginkább
Úgy tűnik, hogy ismét a deflációs félelmek kezdenek el szép lassan eluralkodni a befektetőkön. Ez elsősorban a Japánnal és az amerikai dollárral kapcsolatban foglalkoztatja a szakembereket - mondta Michael Hartnett, a BofA Merrill Lynch vezető befektetési stratégája. Az európai részvényeket jelenleg hajtja a három éve nem látott kedvező jelentési szezon, azonban a fenntarthatósággal és a deflációs veszéllyel kapcsolatos aggodalmak jelen vannak. Így a kontinensen a magas osztalékhozamú, a minőségi és a nagy kapitalizációjú cégek részvényei lehet a jó választás - tette hozzá Manish Kabra, a cég európai kvantitatív stratégája.
A profik egyre jobban megkedvelik a japán részvényeket. Nettó 27 százalék mondta azt, hogy Japán jelenti azt a régiót, amelyet a következő 12 hónapban felül kívánnak súlyozni. Ez kilencéves csúcsot jelent.
A japán piac kedveltségét alapvetően két tényező hajtja. A befektetők úgy gondolják, hogy a cégek profittermelő képessége jelentősen növekszik, miközben a részvények alulértékeltek. Nettó 26 százalék szerint a szigetország cégeinek profitkilátásai a legjobbak, s 17 százalék szerint a japán részvények a leginkább alulértékeltek. Többségük - nettó 57 százalék - szerint a jen gyengülni fog a többi vezető devizával szemben. Ennek megfelelően a három leginkább exportorientált szektor - a technológiai, az autóipari és az iparvállalatok - részvényeit vélik a legjobb befektetési célpontnak.
Megosztott Európa megítélése
Az eurózónára leselkedő deflációs veszélyt vélték a szakértők közül a legtöbben a nemzetközi piacokat leginkább fenyegető tényezőnek. Az erre adott nettó 29 százaléknyi szavazat immár megelőzte a geopolitikai kockázatoktól tartók arányát is. A deflációt nettó 71 százalék látja nagyobb veszélynek az inflációhoz mérten. Ugyanakkor nettó 35 százalék szerint az infláció növekedni fog a következő 12 hónapban.
A befektetők eközben eléggé megosztottak az európai részvénypiacok kilátásaival kapcsolatban. Bár a hónap során enyhén növekedett a régiót felülsúlyozók aránya, nettó 8 százalékra, azonban az európát a következő 12 hónapban alulsúlyozni kívánok tábora volt a eközben a legmagasabb a globálisan befektető alapokon belül.
Ráadásul a csak Európában befektető szakértők nettó 62 százaléka szerint emelkedni fog az európai cégek profitja a következő 12 hónapban, októberben még csak 32 százalékos volt ez az arány. Eközben az itt befektető alapokban emelkedett a készpénz aránya, s egyre többen gondolják úgy, hogy Franciaországot és Olaszországot alul fogják súlyozni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!