Az Intesa Sanpaolo vezérigazgatójának elmondása szerint bankja  tárgyalásokat folytat a világ vezető, nem teljesítő eszközeinek felvásárlásával foglalkozó befektetői csoportjaival a bank mintegy 27 milliárdnyi nem teljesítő hitelállományának eladásáról - tudósított a Financial Times. Bár Carlo Messina szerint a tárgyalások egyelőre még csak korai fázisukban vannak, azonban a lépés egy újabb jele annak, hogy megindulhat végre az európai bankrendszer megtisztítása is a rossz eszközöktől.

Az elmúlt hetekben a világ legnagyobb, bajba került cégek és eszközök felvásárlására szakosodott cégei sorra jelentették be, hogy nagyobb tranzakciókra készülnek Spanyolországtól kezdve Írországig. Többek között olyan cégektől érkeztek ilyen hírek, mint a Lone Star, az Oaktree Capital Management, a Sankaty vagy az Apollo Global Management.

Messina elmondása szerint számos cégek felvették már a kapcsolatot, azonban szerinte bankja tőkehelyzete Európában az egyik legerősebb, ezért nem sürgős számukra a rossz hitelek mindenáron való értékesítése, s elképzelhetőnek tartja, hogy azok közül sokat inkább megtartanak lejáratukig.

Eközben befektetési bankárok elmondása szerint az ECB idei eszközállomány vizsgálata több európai hitelintézetet is rákényszeríthet arra, hogy kipucolja könyveit és megszabaduljon rossz hiteleinek egy jelentős részétől.

Az Intesa a múlt héten jelentette be, hogy a rossz hitelek és goodwill leírások miatt tavaly 4,6 milliárdos nettó veszteséggel zárta a tavalyi évet. A bank tervei szerint a "rossz bankjában" lévő hitelek mintegy felét szeretné leépíteni a következő négy év során, ez mintegy 46 milliárd eurónyi eszköz eladását jelentené.

A "rossz bankban" nem csak nem teljesítő hitelek, de vállalati részesdések is vannak, többek között Telecom Italia és Alitalia részvények, melyeket Messina eladna. A részesedések eladása egyébként részét képezi az elődje, Corrado Passera által elképzelt "rendszerbank stratégia" felszámolásának. Eladhatják ezen kívül a Corriere della Sera nevű napilap kiadójában, az RCS Mediagroupban meglévő tulajdonrészüket és a vasúttársaságot üzemeltető Nuovo Trasporto Viaggiatori részesdésüket is. Az eladásoknak az FT szerint szimbolikus jelentőségük van, ez ugyanis egy olyan lépés, amellyel a bank egyre jobban távolodna az olasz gazdaságra amúgy eléggé jellemző számos kereszttulajdonlástól terhelt rendszerétől.

Az 51 éves bankvezér - aki ezzel a legfiatalabb olasz bankvezető - azt ígérte nemrég a befektetőknek, hogy az Intesa Sanpaolot olyan pénzgyárrá szervezi át, amely a következő négy év során 10 milliárd eurónyi osztalékot fizethet részvényeseinek. Ennek keretében 2017-ig a megtermelt nyereség mintegy 90 százalékát tervezi kifizetni osztalék formájában.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!