A Mol kezdeményezi az INA Ügyvezető Testületénél az INA rendkívüli közgyűlésének összehívását, a napirend témája: rendkívüli osztalék-kifizetés - közölte az olajtársaság. A Mol azt javasolja a közgyűlésnek, hogy szavazza meg kétmilliárd kuna (260 millió euró) osztalék kifizetését az eredménytartalék terhére.

A közlemény kiemeli: a Mol a csődtől mentette meg az INA-t, stabilizálta pénzügyi helyzetét és egy jelentős befektetési lehetőségekkel rendelkező, nyereséges vállalattá alakította. Miután a horvát gazdasági minisztérium legutóbb úgy döntött, hogy visszavonja az INA Száva folyó és Északnyugat-Horvátország területeire vonatkozó kutatási engedélyeit, a részvényesek megértették, hogy a minisztérium jelenleg nem támogatja a befektetőbarát környezetet Horvátországban. Így elérkezettnek látják az időt arra, hogy korábbi befektetéseik eredményét realizálják.

A Mol döntése meglepte Ivan Vrdoljak horvát gazdasági minisztert, aki előtte éppen a Mollal egyeztetett. Az RTL horvát televíziónak úgy nyilatkozott: "Látjuk, hogy működik a Mol. Fent az ülésen együttműködőek vagyunk, lent pedig nyilvánosságra hozunk olyan információkat, amelyről a miniszter semmit sem tud". Újságírói kérdésre, hogy mit fog tenni, azt mondta, még nem tudja, meg kell nézni, a lépésnek milyen hatása lesz az INA jövőjére és a horvát költségvetésre.

A INA-ban kedden délelőtt egyeztető ülést tartottak, amelyen Vrdoljak is részt vett. Az ülésen arról is határoztak, hogy stratégiai ügyben csak egyhangú döntések születhetnek a jövőben. Miközben tartott az ülés, a Mol az idézett közleményt bocsátotta ki.

Ivan Vrdoljak közölte: "nem ok nélkül vettük el a koncessziót, ez hazugság! Azért vettük el, mert nem csináltak semmit és nem fektettek be."

A Mol és a horvát állam között régóta húzódó vita van az INA irányításáról. Az INA részvényeinek 49,1 százaléka van a Mol tulajdonában és a Mol rendelkezik az irányítói jogokkal. A horvát állam a részvények 44,84 százalékát birtokolja.





Simola József, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese a múlt héten azt mondta, hogy a Mol kész eladni részesedését, ha a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!