A Napi Gazdaság pénteki számának cikke

Szomorú képet fest a magyar részvénypiac állapotáról a BUX index euróban mért relatív teljesítménye a DAX indexhez képest, a magyar indexnek a június végi rally ellenére az első komolyabb ellenállást sem sikerült leküzdenie, s visszaesett csökkenő trendjébe. A technikai elemzés két piac, eszköz vagy eszközosztály egymáshoz mért teljesítményének mérésére használja a relatív erő mutatót (RS). A két termék árából számított hányados grafikonján ugyanolyan törvényszerűségek érvényesülnek, mint egy egyszerű árfolyamgrafikonon, a csökkenő trendeket csökkenő csúcsok és mélypontok sorozata jellemzi, míg az emelkedőket emelkedő csúcsok és mélypontok.

A magyar piac relatív alulteljesítése 2010 tavaszán kezdődött, azóta euróban mért értékének teljesítménye rendre lemaradóban van a német DAX indexhez képest. A relatív teljesítmény az azóta eltelt időszakban három alkalommal zuhant nagyot. Először az új kormány hivatalba lépését követő politikusi megnyilvánuláskor, amely Magyarország helyzetét Görögországéhoz hasonlította, második alkalommal a magánnyugdíjpénztárak államosításakor, a harmadik esést pedig a végtörlesztési törvényjavaslat váltotta ki. E nagyobb eséseket követően a relatív teljesítmény ugyan emelkedni tudott, azonban végül mindig alacsonyabb csúcsokon kötött ki, s általában az első fontosabb ellenállásnál elakadt. Idén márciusban a vizsgált mutató már a 2009 márciusában, a Lehman-összeomlást követő krach legsötétebb óráiban tapasztalt mélypont alá süllyedt (akkor 0,83 körüli értéket állított be), s ez a mélypont most ellenállássá vált, március óta a BUX index összes emelkedési kísérlete nagyjából ebben a magasságban akadt el a DAX indexhez képest.

 

Ez azt jelenti − mivel az RS értéke jelenleg 0,74 körül áll −, hogy ha a BUX index a következő időszakban 12-13 százalékkal felülteljesítené euróban a DAX-ot, akkor is csak tetemes lemaradásának ledolgozásáról lehetne beszélni, trendfordulóról nem. Ebben első körben akkor lehetne reménykedni, ha a mutató legalább 20 százalékkal erősödne, az lehetne ugyanis az első jel arra, hogy talán jobb lehet magyar részvényeket vásárolni, mint németet.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!