A cikk szerzője a Napi Gazdaság munkatársa, a VTAD (Német Technikai Elemzők Szövetsége), az IFTA (Technikai Elemzők Nemzetközi Szövetsége) társult szervezetének tagja.
Idén tavasszal a Budapesti Értéktőzsde csak relatív medvepiacot élt át a világ vezető tőzsdéihez képest, mostanra a kép annyit változott, hogy nem csak relatív, de abszolút értelemben is medve tombol a magyar piacon. A BÉT indexe ugyan csak idén nyáron törte át lefelé 20 ezer pontos lélektani határt, azonban iszonyatosan gyenge szereplésünk nem most kezdődött.
Két piac, illetve piaci termék összehasonlításának leglátványosabb eszköze a technikai elemzés eszköztárában az úgynevezett relatív erő mutató (relatív strength index, nem összetévesztendő az RSI rövidítésű mutatóval), amely egy egyszerű hányadosaként adódik a vizsgált termékek értékeiből. Az RS különösen hasznos lehet azoknak a portfólió menedzsereknek - ha használják a technikai elemzés eszköztárát - akik több piac és eszközosztály közötti allokációról döntenek, hiszen megmutatja, egy-egy adott termék vagy piac milyen trendben van más termékekhez, piacokhoz képest.
Átmenetileg segített a Széll Kálmán terv
A magyar részvénypiac helyzetéről a BUX/DAX RS lehangoló képet fest. A BUX indexnek és a magyar részvényeknek 2009 márciusától egészen 2010 áprilisáig sikerült jelentősen túlteljesítenie a német DAX indexet, akár a válság során kiépült shortok zárásának, akár a beáramló friss pénzeknek tulajdonítjuk ezt a jelenséget. Itt azonban a szárnyalás elakadt, s tavaly nyáron és ősszel a piac relatív ereje tetőépítésen ment keresztül. Egy klasszikus fej-vállak trendfordító formáció rajzolódott ki az RS grafikonon, amelynek nyakvonalát a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításakor tört le, figyelmeztető jelzést adva a későn kelőknek, bizony itt nem érdemes részvényeket vásárolni.
A decemberi mélypontot követően indultak ugyan trenddel szembeni rallyk a mutatóban, például a Széll Kálmán Terv bejelentését követő általános optimizmusban, azonban ezek csak arra voltak elegendőek, hogy a letört formáció nyakvonaláig hozzák föl a BUX/DAX RS-ét, pozitív trendfordulat nem következett. A mutatóban klasszikus sávozó mozgás alakult ki, az utolsó, sáv széléig tartó emelkedés nem is a magyar piac jó teljesítményének volt köszönhető, hanem annak, hogy a DAX rövid idő alatt akkorát esett, amit a magyar részvények nem voltak képesek követni. A sáv végül szokásához híven trendfolytató alakzatnak bizonyult letört és ez első körben a mutatót olyan alacsony szintre küldte, amelyre legutóbb 2009 tavaszán volt példa.
Súlyosan hat, ha odakint esik
A jövőre nézve a mostani helyzet a két index relatív ereje alapján a következő üzenetet hordozza.
Egyelőre nincs jel arra, hogy a magyar piac relatív erőt tudna hosszabb távon mutatni a német részvénypiachoz képest. Az első erre utaló jel az lehetne, ha az RS-nek sikerülne a 3-as, vagy a 3,4-es érték fölé keveredni, ez praktikusan most azt jelentené, hogy legalább egy 20 százalékos magyar felülteljesítésnek kéne kibontakoznia ahhoz, hogy ilyet gyanítsunk.
A relatív gyengeség pedig azt valószínűsíti, hogy ha a világ vezető tőzsdéi emelkednek - köztük a DAX index - a magyar piac csak jóval lanyhább, szegényesebb nyereségeket lesz képes felmutatni. Ha viszont az esésnek további körei lennének a nagy piacokon, akkor abból akár hatványozottan is kivehetjük részünket.
Mindebből az következik, hogy aki mindenképpen részvényt szeretne vásárolni a jövőben, annak talán jobb egyelőre más piacokon próbálkoznia, s bármennyire is kedves szívének, a magyar papírokat egyelőre jobb elkerülni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!