Az elmúlt napok rossz teljesítménye miatt februári, évtizedes mélypontra süllyedt a magyar részvények értéke a német részvényekéhez képest. A BUX index euróban mért értékét és a DAX indexet összehasonlító relatív erő mutató (relativ strength, nem összekeverendő az RSI mutatóval) értéke a napokban 0,6 alá süllyedt, a februárban tapasztalt mélypont 0,57-es értéken alakult ki.
A technikai elemzés a relatív erő mutató, két árfolyam egyszerű hányadosát különböző eszközök, piacok egymáshoz mért teljesítményének mérésére használja. Jellemzője, hogy elemzésekor ugyanazokra a szabályszerűségekre érdemes figyelni, mint egy-egy egyedi termék árfolyamának vizsgálatakor. A csúcsok és mélypontok, az új csúcsok és mélypontok ugyanúgy jelentőséggel bírnak e tekintetben, mint ahogy a trendvonalak és mozgóátlagok.
A BUX/DAX relatív erő mutató 2010 tavasza óta van folyamatosan csökkenő trendben, ez azt jelenti, hogy a budapesti részvénypiac a a világ vezető tőzsdéin uralkodó hossz ellenére azóta egy relatív medvepiacot él át, a részvény árfolyama folyamatosan szakad el a vezető tőzsdéken jegyzett részvényekétől. A relatív alulteljesítés azt jelenti, hogy az emelkedésekben középtávon a BUX index rendszerint kisebb mértékben tud részt venni, az esésekben viszont hevesebb megrázkódtatásokat élhet át, mint a vezető piacok.
Ez a relatív medvepiac ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan periódusok, amikor a BUX index átmenetileg felülteljesítővé válhatna. A trendforduló hiányában azonban az ilyen emelkedő hullámokat átmenetinek lehet tekinteni, az elmúlt négy év során az ilyen periódusokat szinte kivétel nélkül érdemes volt a magyar részvényekből való kiszállásra felhasználni. Így volt ez a május végi lokális csúcson is, amikor a magyar részvények eladásának lehetőségére hívtuk fel a figyelmet a német részvényekkel szemben.
Akkor alapvetően két-három tényező miatt tűnt jó döntésnek a magyar piac eladása. Egyrészt a relatív erő mutatóban viszonylag közel volt a következő ellenállási szint, s a BUX index is évek óta tartó erős ellenállása közelébe érkezett a 19 000 pont feletti értékeknél. Ráadásul az euró árfolyama megközelítette néhány forintnyira a 300 forintos szintet, ahonnan az évek óta uralkodó forintgyengülési trend miatt valószínű volt, hogy újabb forintgyengülés indulhat.
Azt, hogy a februári mélypont a relatív erő mutatóban kitart-e, vagy sem, egyelőre nehéz megmondani. A trendek hüvelykujjszabálya szerint egy mélypontot csökkenő trendben valószínűbb, hogy újabb mélypont fog követni. Ugyanakkor a relatív erő mutatóban a 2011-ben beállított mélypont a következő két évben olyan erős támasznak bizonyult, ahonnan több emelkedő hullámra is képes volt a magyar piac. Ha elkövetkezne egy ilyen, azt óvatosan kell kezelni, innen ugyanis csak egy 10 százalékos relatív felülteljesítés után kellene azt gyanítani, hogy véget ért a budapesti relatív medvepiac.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!