Az aukció célja nyilván a vásárlás volt, azonban csak megfelelő gazdasági haszon elérése mellett - közölte a Napi.hu kérdésére a Mol Nyrt. A felajánlott kötvények mennyisége meghaladta a vételi ajánlatban meghatározott 244 millió euró névértéket. A kötvénytulajdonosok által kapni kívánt árak azonban nem biztosítottak elegendő anyagi hasznot az Emona Investment Kft. számára, ezért állt el az ajánlattól. A Mol mindezt annak kapcsán közölte, hogy a Mol-csoporthoz tartozó Emona minimálisan 83 százalékos ajánlati felhívását a piacon levő 610 millió euró névértékű kötvénysorozat 40 százalékára végül nem követte üzlet.

Később is szó lehet vásárlásokról, de csak ha megfelelő nyereséget jelentene a cég számára, hiszen a Molnak ehhez megvan a pénzügyi rugalmassága. A kötvények esetleges visszahívásáról (ami 100 százalékos árat jelentene) csak a kibocsátó Magnolia Finance Ltd. dönthet, amely döntésre a Molnak - és az Emona-nak sem - nincs befolyása - közölte a társaság.

Megmozgatta a piacot az ajánlat

A Magnolia piacát, akárcsak a Mol részvények piacát rendesen megmozgatta az ajánlat, hiszen az addig 81 százalékos árfolyam körül ingadozó kötvények ára a 88 százalékos árat is elérte. Az ajánlat visszavonása után azonban elbizonytalanodott a piac és az ár visszaesett 86 százalék körüli szintre, ami még mindig jóval magasabb, mint az ajánlatot megelőzően. Kérdés persze, hogy az Emona vagy a Mol ezek után hogyan tudna valamikor is megfelelő anyagi haszont elérni egy esetleges későbbi Magnolia vásárláson. A papírokat az teszi vonzóvá, hogy 2016 márciusában vagy kifizetik őket névértéken vagy Euribor plusz 5,5 százalékon kamatozó 2049-es lejáratú kötvényekké válnak.

Az egésszel úgy tűnik, egyelőre csupán azok jártak jól, akik az ajánlat nyitott időszakában magas áron adtak el, eleve nem bízva az ajánlat sikerében. A Molnak csupán annyit sikerült elérnie, hogy az eddig sem olcsó kötvények ára még magasabb lett, és néhány magas áron vásárló kötvénytulajdonos elégedetlenkedhet.

A szerző rendelkezik Magnolia-kötvényekkel

 

Nem kötelező Horvátországba mennie a Mol-vezérnek

Hernádi Zsoltnak nem kell megjelennie Horvátországban szeptember 25-én a horvát ügyészség idézésére, mivel az uniós jogsegélyegyezmény még nem lépett életbe - tudta meg az Index. A Mol elnök-vezérigazgatója korábban azt nyilatkozta, ha a magyar és a horvát ügyészség megegyezik abban, hogy ő megjelenjen, akkor el is megy. A jogsegélyegyezmény azonban várhatóan csak a horvát csatlakozás után néhány hónappal egy Európa Tanács által hozott döntést követően lép életbe, így a most kiadott idézés még a régi szabályok szerint megy, azaz a mostani kérelemmel a helyzet nem változott.

A Mol viszont megerősítette, hogy akár perre is kész a horvát állammal szemben a gázüzletág át nem vétele miatt, amit egy júliusi, az INA-ról való tárgyalási szándékát kifejező levélben jelzett a horvát kormánynak. A követelés horvát lapértesülés szerint kétmilliárd kunára (80 milliárd forintra) rúghat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!