Optimisták a Buda-Cash elemzői mind az eurózóna válságának kezelése, mind a magyar kormány további lépéseit illetően, ugyanakkor úgy vélik, a részvénypiaci árfolyamok még mindig a valósnál nagyobb kockázatokat áraznak. A főbb részvényindexek ráadásul látványosan korrelálnak a jegybanki mérlegfőösszegekkel, és a monetáris lazítási politikának pedig messze van még a vége: a Fed jelezte, hogy még évekig marad a rekordalacsony kamat, az ECB pedig február közepén újabb hatalmas pénzt önt a bankszektorba az LTRO-program második körében (igaz, a brókercég elemzői szerint a rengeteg ingyenpénz nagy veszélyekkel is jár, például egyre több lehet a mesterségesen életben tartott, hitelkihelyezésre képtelen zombibank).
A forint előtt viszont az utóbbi hónap hatalmas erősödése után már inkább lefelé nyílik tér - mondta Taracky Andrej, a Buda-Cash devizaüzletágának vezetője. A magyar fizetőeszköz arra a szintre állt be, ami tavalyelőtt ellenállás volt; ebben a kormány sokat puhuló kommunikációja mellett szerepet játszott a fejlett országok jegybankjainak likviditásbővítése, valamint a rendkívül magas kamatszint is. Az erősödést okozó beáramló tőke olyan gyorsan távozhat, mint ahogyan érkezett, ezért arra lehet számítani, hogy - akár egy átmeneti erősödése után - inkább gyengülni fog a forint, és az idei egész évben magas marad a bétája, tehát megmarad az árfolyam eddig megszokott izgágasága.
Az euró és a dollár viszonylatában már nehezebb trendet meghatározni Taracky szerint, a két övezet jegybankja ugyanis egymással versengve gyengíti a két devizát (ebben az államadósságok elinflálásának szándéka is szerepet játszhat). Trend ezért aligha határozható meg ebben a keresztárfolyamban, vélhetően maradni fog a mostani, meglehetősen széles sávozó mozgás 1,25-ös támasszal és 1,35-ös ellenállással.
Amerikai részvények is nyerők lehetnek
Elsősorban amerikai részvényeket, a magyar blue chipek közül az OTP-t és az Egist, valamint számos vonzónak tűnő kötvényeket ajánlják a Buda-Cash elemzői a befektetők portfóliójába. A kedvező amerikai részvénypiaci képet alátámasztja, hogy az utóbbi hónapokban a makroadatok fényében pozitív fordulat bontakozott ki, még ha ennek tartósságával kapcsolatban egyelőre jogosak is a kétségek - mondta Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Az európai piacokat visszahúzhatják a belső piacot nyomorgató megszorítások, ezért itt inkább a globális, nagy feltörekvő piaci kitettséggel rendelkező vállalatok részvényeiből érdemes szemezgetni.
A szektorok között legvonzóbb talán az amerikai tech és szoftvergyártó vállalatok lehetnek, hiszen az eddig árazott prémium eltűnt, az értékeltség pedig a historikus minimumnál tartozódik (ez szektorszinten 11,5-ös p/e-t jelent). A Buda-Cash elemzője konkrétan a Google-t, az Apple-t, az Oracle-t és az Intelt emelte ki a mezőnyből. Figyelemre méltóak a globális beszállítók és bérgyártók részvényei is, ilyen például a Foxconn-hoz kötődő Hon Hai Precision is. A nagy amerikai fogyasztói részvények - például a McDonald's vagy a Coca-Cola - biztos pontot jelenthetnek egy részvényportfólióban, kockázatuk viszonylag alacsony. Az európai autómárkák - különösen a német BMW, Volkswagen és a Daimler papírjai - a feltörekvő piaci keresletet, a nagyrészt Londonban jegyzett nyersanyagtermelők, így a BHP Billiton vagy a Rio Tinto pedig a piaci likviditásbőséget használhatják ki. Az európai autógyártó szektorban az előretekintő p/e alapján 8-nál forognak a papírok, miközben a historikus átlag ennek a duplája.
A Buda-Cash szerint a vonzó osztalékhozam-kötvényhozam felár miatt érdemes a nagy európai telekomcégek, például a Telefonica vagy a Telenor papírjaiból is venni. Spekulatívabb választás, ám fundamentális alapon hatalmas növekedési potenciállal kecsegtet a kínai gyógyszerszektor is (a kínai egészségügyi költekzés GDP-arányosan a fejlett országot felét sem éri el, és a piac 87 százalékát hazai cégek uralják), innen a Sihuan Pharma, Sino Bio-Pharma, valamint a Sinopharma részvényeit ajánlják a befektetők figyelmébe.
A magyar blue chipek is sokat hozhatnak
A magyar részvénypiacon mind a négy blue chip bír felértékelődési potenciállal, mivel távol vannak fundamentális értéküktől; a kisebb papírokat viszont idén még nem ajánlják a Buda-Cash elemzői. A nagyobb részvények között az OTP-t és az Egist találták vonzóbbnak. A bankrészvény mellett szól, hogy az IMF-megállapodás legnagyobb nyertese lehet, hiszen eltörölhetik a válságadókat, csökkenhet az országkockázati prémium, és a bank egyébként stabil tőkehelyzettel és eredményjavulási potenciállal bír - így akár néhány hónapon belül is komoly felértékelődés következhet. Az OTP jelenleg 9-es p/e-vel forog, ennek alapján célára 4800 forint a Buda-Cashnél. A defenzívabb Egis viszont már hosszabb távon ajánlott, hiszen nem várható azonnali árfolyammozgató hatású hír. Az árazás azonban szektorátlag alatti, és a historikus árazástól is elmarad; az itthoni veszteségeit pedig már beárazta a piac. A kisebbik magyar gyógyszergyártónál 21 800 forintos célárat javasolnak a brókercég elemzői.
A hazai kötvénypiacon is számos vonzó vételi lehetőség kínálkozik a brókercég elemzői szerint: a vállalati kötvények közül az MNV által kibocsátott, implicit állami garanciát tartalmazó 2014-ben lejáró átváltható Richter-kötvények lehetnek a legvonzóbbak, igaz, itt a magas névérték jópár befektetőt visszatarthat. Az államkötvények között a spanyol és a különösen a belga papírokat tartják biztonságos, ám jó hozammal kecsegetető befektetésnek, és a lakosság számára jegyezhető prémium államkötvények is jó vételnek tűnnek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!