A Raiffeisen Bank International elhalasztja az Oroszországból való távozásra vonatkozó terveit – írta három bankhoz közelálló forrásra hivatkozva a Reuters. A hírügynökség szerint ebben szerepet játszhat az is, hogy Ausztria nem szeretné teljesen lerombolni Moszkvához fűződő hosszútávú kapcsolatait.
A Raiffeisen jelenleg a legnagyobb nyugati bank Oroszországban és régóta szerepel az OTP-hez hasonlóan a háború hivatalos szponzorainak Ukrajna által összeállított listáján. Eredetileg szeptemberre szándékozott kivonulni orosz érdekeltségéből, miután az európai szabályozó hatóságok de az Egyesült Államok részéről is komoly nyomása alá került.
A Reuters szerint a Raiffeisen abban reménykedik, hogy a háború hamarosan végetér és addig sikerül kihúznia anélkül, hogy komolyabb szankciókkal sújtsa például az Egyesült Államok. Az osztrák tisztviselők eközben megpróbálnak erőteljesebben fellépni Eurói Unión belül, illetve Washingtonban a bank védelmébe – mondta egy az osztrák kormány politikájára rálátással bíró forrás. Az osztrák taktika így egyébként elég hasonló az OTP-nél látottakhoz. A Raiffeisen akárcsak az OTP folyamatosan azt kommunikálja, hogy keresi a lehetőséget az orosz üzletből való akár teljes kiszállásra is, s eközben a kormány nemzetközi szinten erőteljesen fellép a bank érdekében (igaz, a magyar kormány sokkal hangosabban teszi ezt az osztráknál.
Ausztria nyilvánosan támogatja Ukrajnát, több tisztviselő azt mondta, hogy vonakodnak teljesen megszakítani az évtizedes kapcsolatokat Oroszországgal, mivel úgy gondolják, hogy még mindig lehetséges azok a háború előtti szinten történő helyreállítása.
Az RBI bármilyen megoldást választana az orosz leánytól való megszabadulásra, ahhoz azt jóvá kéne hagyatnia az EKB-val. Ilyen terv azonban hivatalosan még nem érkezett az KEB-hoz, így a kiszervezésre és az eladásra, vagy leválasztásra még hosszú hónapokig valószínűleg nem kerül sor.
Az orosz hatóságok világossá tették az RBI-nak, amelynek mintegy 2600 vállalati ügyfele, 4 millió helyi számlatulajdonosa és 10 ezer alkalmazottja van, hogy azt szeretnék, ha maradna, mert lehetővé teszi a nemzetközi fizetéseket – mondta az egyik személy.
Az EKB viszont azt szeretné, ha az osztrák bank az olasz Uncredithez és sok más európai nagybankhoz hasonlóan elhagyná az orosz piacot. Jelenleg a jelek szerint ezt szeretnék az amerikaiak is, az Egyesült Államok szankciós hatósága, a Pénzügyminisztérium Külföldi Eszközök Ellenőrzéséért Felelős Hivatalának (OFAC) jelenleg is vizsgálja a bankot, nem sérti-e meg a nemzetközi szankciókat. Ha az amerikaiak bekeményítenek, annak durva következményei lehetnek az osztrák bankcsoportra.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!