Félelmetes sebességgel halad az éves rekordnyereség felé az OTP csoport, aminek láttán a piaci szereplők most azt találgatják, mihez kezd a bank a profittal együtt folyamatosan gyarapodó többlettőkével.

Ahogy az a pénteki beszámolóból kiderült, az OTP saját tőkéje szeptember végén 20 százalékkal volt magasabb, mint tavaly év végén, és már megközelítette a 4800 milliárd forintot. Ez akkora nagyságrend, hogy elméletileg elég lenne az OTP után következő legtöbbet érő két hazai tőzsdei társaság – Mol, Richter – teljes felvásárlására és még maradna is a kasszában.

Az OTP-t sosem osztalékrészvényként tartották nyilván a befektetők, de valamennyit szinte mindig visszaosztott a tulajdonosok felé a pénzintézet, a tavalyi nyereségből részvényenként közel 540 forintot, összesen 150 milliárd forintot. Az OTP saját elemzői konszenzusa most 727 forint részvényenként, ami az aktuális árfolyammal összevetve 3,6 százalékos osztalékhozamot jelentene. A Bloombergé valamivel magasabb 788 forint.

De a bank igazgatósága csak jövőre, a teljes éves eredmény ismeretében tesz majd javaslatot az osztalékra, a végső számról pedig a közgyűlés dönt tavasszal. Amit az első kilenc hónapban osztalék címszó alatt elkülönítettek (127 milliárd forintot), az csak egy Európai Bizottsági rendeletnek való megfelelés miatt történt, nem tekinthető a menedzsment részéről javaslatnak. 

Két forgatókönyv valószínű most a többlettőke felhasználására. Az első, s ennek örülnének igazán a befektetők, egy nagyobb bankvásárlás. A korábban rendre sikeres akvizíciók (Szlovénia, Bulgária) alapján jó esély mutatkozik rá, ha az OTP valahol bankot vásárol, azt általában sikerrel teszi, s az sem véletlen, hogy a megtermelt profit 69 százaléka már a külföldi leánybankoktól érkezik, amelyek egyébként kivétel nélkül nyereséget termeltek a harmadik negyedévben.

Konkrétum azonban továbbra sincs, pedig a tavaszi közgyűlésen óriásit szólt a bejelentés, miszerint a Csányi Sándor vezette pénzintézet története legnagyobb felvásárlására készül. A részinformációk és az eladósorban lévő bankok listája alapján a kiszemelt az észt Luminor lehet, amely 2 milliárd euróért cserélhetne gazdát. A magyar pénzintézet mellett azonban az Unicredit is érdeklődött, ráadásul a dolognak politikai színezete is van, az észtek állítólag jobban örülnének például egy lengyel, vagy nyugat-európai vevőnek.

Ha a tervezett akvizíció meghiúsul, akkor az alaposztalékon felül rendkívüli osztalékot is fizethet az OTP, ennek összege azonban jelenleg teljesen bizonytalan. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!