Hevesen kritizálták a Rába kisebbségi részvényesei a társaság rendes éves közgyűlésén a tavalyi évről szóló beszámolót. Fő problémájuk, hogy a Győr belvárosában lévő 40 hektáros telek értékelése szerintük nem megfelelő. Az ugyanis a saját tőke kiszámításánál a kevesebb, mint 200 millió forintos bekerülési értéken van nyilvántartva, s nem a közel 4,5 milliárd forintos piaci értéken.
A kisrészvényesek aggodalma érthető, a nyilvános vételi ajánlattal 70 százalék feletti tulajdonrészt szerző MNV Zrt. részéről, ha kiszorításra, vagy tőzsdei kivezetésre kerülne sor, az egy részvényre jutó saját tőke érték lenne az egyik sarokpont a minimális vételár meghatározásánál. A 4 milliárd forintot meghaladó különbség közel 400 forinttal emelhetné az egy részvényre jutó saját tőke értéket, s egy esetleges újabb ajánlat esetén a részvényekért adandó minimális vételi árfolyamot is.
Az igazgatóság és a könyvvizsgáló véleménye szerint a beszámoló tükrözi a társaság valós vagyoni és pénzügyi helyzetét. Az ingatlan értékelésénél a könyvvizsgáló Deloitte képviselője szerint a nemzetközi számviteli előírások lehetőséget biztosítanak a bekerülési értéken és a piaci értéken történő nyilvántartásra is. Az értékelés évek óta a bekerülési értéken történt, s semmi sem indokolta, hogy ezen változtassanak, sőt eddig igény sem merült fel erre a korábbi közgyűléseken.
Pintér István elnök-vezérigazgató higgadt hangon felhívta a részvényesek figyelmét, hogy nem került sor a társaság értékesítésére, s így a részvényeseket kár sem érte az ügyben. A vételi ajánlat során eddig mindenki eldönthette, hogy eladja-e részvényét vagy sem. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az új nagytulajdonos megjelenését követően valószínű, még az idén újabb közgyűlésre kerülhet sor, ennek napirendjén esetleg szerepeltetni lehet majd a számviteli politika megváltoztatásának kérdését. A közgyűlés a beszámolót végül 96,5 százaléknyi igen szavazattal elfogadta (a szavazatok nagy részével ezen a közgyűlésen az MNV Zrt. részére részvényeit már eladó maláj DRB Hicom, valamint az Államadósság Kezelő Központ rendelkezik), osztalékot nem fizet a Rába.
A kisebbségi részvényesek ezek után visszavonták az általuk alapszabály módosításra vonatkozó javaslatot. Mint indokolták, a javasolt alapszabály módosítással azt szerették volna biztosítani, nehogy sor kerüljön az MNV Zrt. részéről kiszorításra az ingatlanok valós értékét nélkülöző beszámolón alapuló sajáttőke értéken. Azonban a beszámoló elfogadásával a javaslat részükről értelmetlenné vált. A Közgyűlés végül szavazott arról, hogy nem szavaz az alapszabály módosításról. A közgyűlés ezután ismét a Deloitte-t választotta meg egy évre a cég könyvvizsgálójának.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!