Ahogy közeledik a a június 23-i Brexit-szavazás, úgy válnak egyre idegesebbé a piacok. A múlt hét végi közvélemény-kutatási adatok, amelyek a kilépéspártiak 10 százalékpontos előnyét mutatták, már nem csak a devizapiacon és a brit tőzsdéken vetettek hullámokat, de már komolyan elkezdték fertőzni a globális piacokat is, a nyersanyagok és a tőzsdék egyaránt komolyan megérezték hatásait - hívta fel a figyelmet John J. Hardy, a Saxo Bank vezető devizastratégája.
Sehogy se jó a fontnak
A font piaca gyakorlatilag működésképtelenné vált eközben. A szavazás utáni időpontokra szóló opciók kereskedése gyakorlatilag teljesen kiszáradt, míg az opciók implikált volatilitása - melyet az adott termékkel kapcsolatos kockázati mérőszámként szeretnek használni - olyan magasra ugrott, amire a 2008-2009-es pénzügyi válság óta nem volt példa.
A most tapasztalt idegesség ugyanakkor hamar elpárologhat, a Bank of England és az ECB ugyanis kész közbelépni, ha nagyon elfajulnának a dolgok, a fonton azonban várhatóan hosszabb távon ez sem fog segíteni, különösen akkor, ha az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyedne.
Hardy szerint egy kedvező szavazási eredményt követően ugyan lehetne egy átmeneti font erősödés a piacon, azonban a brit deviza kilátásai ennek ellenére sem kedvezőek. Az ország komoly fizetési mérleghiánnyal küzd, s az ilyen országokat rendszerint bünteti a piac, ha kockázatkerülőbb üzemmódba kapcsol. Márpedig egy amerikai recesszió esetén erre bőven van esély.
Utána is lesz mitől félni
Ha túl is leszünk a Brexit-szavazáson, akkor sem nyugodhatnak meg a kedélyek. A befektetők ekkor egy négy és fél hónapos feszült várakozásra készülhetnek fel az amerikai elnökválasztás miatt. Mindaddig, amíg a felmérések alapján reális esélye van Donald Trumpnak az elnökségre, addig maradhat a feszült várakozás.
Hardy szerint ennek oka, hogy Clinton győzelme esetén várhatóan maradna az amerikai gazdaságpolitikában az a status quo, amit Obama idején megszokhattunk. Egy Trump-győzelemnél azonban nem csak a jelölt meglehetősen hektikus és ellentmondó nyilatkozatai és személyisége miatt lehetne aggódnia befektetőknek, de az amerikai belpolitikában is új felállással kellene számolni. Kongresszusi többséggel a háta mögött ugyanis Trump lenne az első elnök Reagan óta, aki sikeresen tudná visszavenni a Fedtől az amerikai gazdaság irányításának központi szerepét.
Vannak további gondok is
A Saxo Bank szakértője szerint még az amerikai elnökválasztáson túl is vannak olyan ügyek, amelyek megakaszthatják bármilyen tartós trend kialakulását a globális devizapiacokon, legalábbis az év utolsó hónapjaiig. Ilyen például, hogy mikor lesz végre hajlandó Kína engedni, hogy a jüan árfolyamát a piac határozza meg, s milyen hatásai lesznek a lehetséges Brexitnek Európára, s az unió következő fontos politikai választásaira.
De fontos kérdés az is, hogy a jen erősödése mikor éri el azt a pontot, amikor a Bank of Japan és a japán kormány úgy érzi, ismét komolyan közbe kell lépni. Az elemzők egyetértenek abban, hogy egy egyszerű, újabb kvantitatív lazítási hullám már nem lenne elegendő a Bank of Japan részéről ahhoz, hogy a japán gazdaságnak lendületet adjon, ehhez egy összehangolt fiskális és monetáris programra lenne szükség.
Egyvalami tűnik biztosnak. Ez pedig az, hogy a jegybankok továbbra is folytatják programjaikat, amelyekkel megpróbálnak egyre eredménytelenebbül hatni a piacokra, s amelyekkel úgy tűnik, csak a bizonytalanságot növelik az amúgy is bizonytalan környezetbe - véli Hardy.
(A cikk megjelenését a Saxo Bank támogatta.)
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!