Bizonytalan napok jöhetnek a devizapiacon, miután Európában vasárnap két olyan politikai esemény is történik, amelyek alaposan megmozgathatják a devizapiacot. Vasárnap ugyanis Olaszországban választások lesznek, míg Németországban a balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) kihirdeti annak a voksolásnak az eredményét, amelynek révén kiderül, a párttagok megszavazták-e az újabb nagykoalíció alakítását Angela Merkel kancellár pártjával, a Kereszténydemokrata Unióval (CDU). Ennek az eredménye a MarketWatch szerint az év hátralévő részére meghatározhatja az euró mozgását és Európa politikai színterét.
Az eredmények, amelyekre a piacok a politikai bizonytalanság erősödéseként tekinthetnek, az elmúlt évben a riválisaival szemben egyébként erősödő euró gyengülését hozhatja. Emellett az állampapírok hozamai is megugorhatnak, ami különösen igaz Európa egyik legeladósodottabb országára, Olaszországra - írja a MarketWatch.
Pénteken a fentiek miatt - illetve a Donald Trump amerikai elnök által az importált alumíniumra és az acélra kihirdetett vámok okán a globális kereskedelmi háború kirobbanásának veszélye miatt a Reuters szerint a német 10 éves államkötvények hozama öthetes mélypontra, 0,606 százalékra, az olasz 10 éves kötvények pedig háromhetes mélypontra, 1,983 százalékra estek. Az eurózóna kötvényei kötvényei 0-2 bázisponttal álltak alacsonyabb szinten.
Van némi remény
A MarketWatch ugyanakkor megjegyzi, hogy a közvélemény-kutatások egyelőre még adnak okot a reményre Olaszországgal kapcsolatban. A legutóbbi közvélemény-kutatások alapján a baloldali populista 5 Csillag Mozgalom vezet, amelyet a balközép Demokrata Párt és a jobbközép Forza Italia követ, mögöttük pedig kissé leszakadva a szélsőjobbos Északi Liga - amelynek még Steve Bannon, Donald Trump korábbi főtanácsadója is a segítségére érkezett Rómába csütörtökön - és jelentősebben lemaradva az Olaszország Testvérei (FdI) sorakoznak.
Steve Bannon is feltűnt a kampányban
Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök korábbi főtanácsadója csütörtökön Rómába utazott, hogy a választási hajrában segítse a szélsőjobboldali Matteo Salvini kampányát - írta a Guardian. Salvini bevándorlás- és EU-ellenes kampányt folytatott, és Trumphoz és a magyar kormányhoz hasonlóan az "Olaszország az első" volt a szlogenje. Bannon azt mondta, nagyon izgatja az olasz választás kimenetele, mert szerinte komoly hatással lesz Európára. Úgy látja, hogy a vasárnapi választás megnyithatja az utat egy új populista mozgalom előtt, hogy Angela Merkel és Emmanuel Macron befolyása ellen harcoljon. Matteo Salvini pártja, az Északi Liga támogatottsága 13 százalék körül állt a legutóbbi felmérések szerint.Olaszországban a politikai paletta - sok más eurózóna tagállamhoz hasonlóan - széttöredezetté vált az elmúlt években - mutatott rá a MarketWatchnak Aline Schuiling, az ABN Amro vezető közgazdásza. A szakember szerint ez azt is jelentheti, hogy egy új kormány alakítása annyira komplikálttá válik, hogy új választásokat kell kiírni.
Daniel Bergvall, a SEB közgazdásza pedig úgy véli, hogy a legvalószínűbb kimenetele a választásoknak, hogy egyetlen pártnak sem lesz kormányzóképes többsége a parlamentben - ennek 38 százalékos valószínűséget adtak a legutóbbi Bloomberg által készített felmérés alapján. Ez lenne a második legjobb kimenetel az EU-kapcsolatok szempontjából - vélik a SEB elemzői.
Ez azt is jelezheti, hogy a volt olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia lehet az egyik legnagyobb csoport a parlamentben, míg a populista Öt Csillag Mozgalom lenne a legtámogatottabb, így a legnagyobb parlamenti párt.
Ha nem lenne elegendő többsége egyetlen pártnak sem, az viszont a Forza Italianak megadná a lehetőséget, hogy nagykoalíciót alakítson a Demokrata Párttal - vélik a SEB elemzői, akik ennek a forgatókönyvnek 33 százalékos esélyt adnának, és ezt nevezik az EU szempontjából a legjobb kimenetelnek - vagy szerintük az lenne még a legjobb, ha a jelenlegi kormány vihetné tovább az ország irányítását.
Sem ez, sem az
Az, hogy az Öt Csillag Mozgalom nyerje a választásokat, a legkevésbé kívánatos kimenetel, de a legkevésbé valószínű is, ennek ugyanis a SEB elemzői mindössze 8 százalékos esélyt adtak. Bár az Öt Csillag már nem euróellenes, mint korábban volt, de még így is lenne néhány kockázat: az olasz gazdasági növekedés ugyanis gyengébb, mint más eurózónás gazdaságoké, ráadásul az olasz bankrendszer is tele van rossz hitelekkel.
Az olasz államháztartás szintén adhat okot aggodalmakra, így ebből a szempontból elemzők a Demokrata Pártot tartanák a legmegnyugtatóbbnak.
Vagyis a SEB elemzése szerint összességében egy Európai Monetáris Unió, illetve Európa ellenes választási eredményt nem tartanak valószínűnek, de egy erős európárti, Európa-barát kimenetelt sem. A SEB elemzői szerint a politikai közép átevickél valahogy, ami egy erős európai növekedés fényében egy marginálisan jobb gazdasági és költségvetési teljesítményt jelenthet Olaszország számára.
Eldőlhet Merkel sorsa
Németországban a szociáldemokraták péntekig dönthették el, hogy a pártjuk csatlakozzon-e a nagykoalícióhoz. Ennek az eredményét hirdetik ki március 4-én. Az eredmény pedig Angela Merkel jelenlegi német kancellár sorsát is megpecsételi.
A piacok számára eddig nem volt biztos, hogy az SPD-tagok elfogadják-e a nagykoalícióhoz való csatlakozást. Amennyiben nemet mondanak rá, akkor az egy újabb választáshoz, az SPD népszerűségének csökkenéséhez, illetve a szélsőjobbos AfD növekedéséhez vezethet Németországban a legfrissebb elemzések szerint - fejtegette Elsa Lignos az RBC vezető devizastratégája a MarketWatch szerint.
A MarketWatch emlékeztet, hogy a CDU hétfőn szavazott a nagykoalíció megalakítása mellett.
Amennyiben ez a kísérlet is elbukik, akkor Angela Merkel német kancellár dönthet úgy, hogy kisebbségi kormányt alakít - ami ellen felszólalt korábban - vagy új választásokat írat ki. Utóbbi az eurót is megrángatná és az egész kontinens politikai színterét megrengetné.
A Reutersnek nyilatkozó Mark Häfle, a UBS Wealth Management részlegének vezető befektetési szakembere a német eseménnyel kapcsolatban azt mondta, a nagybanknál arra számítanak, hogy Németország megoldja a kormányalakítási problémáját és jön két év, amikor Európa legjelentősebb kérdéseiből néhányat megfejthetnek.
Képünk forrása: Shutterstock
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!