Az európai cégek profitnövekedési ütemére vonatkozó várakozások olyan alacsony szintre zuhantak, amire a pénzügyi válság óta nem volt példa - írja elemzésében a Financial Times. Ha a csalódást keltő sorozat folytatódik, akkor az komoly korlátot szabhat az európai tőzsdéken az áremelkedésnek, s alaposan alááshatja a befektetők bizalmát a kontinens cégeivel kapcsolatban.
A UBS szerint az európai vállalatok idei várható nyereségnövekedésre vonatkozó előrejelzések mostanra 0,5 százalékra zuhantak, azután, hogy két egymást követő negyedévben voltak kénytelenek az európai cégek összesített nyereségük csökkenéséről beszámolni. A profittömeg a befektetési bank szerint a tavalyi harmadik negyedévben 39, a negyedikben 71 százalékos visszaesést mutatott éves összehasonlításban a Bloomberg European 500-as indexben szereplő vállalatoknál.
Túl optimisták voltak
Ráadásul ezekben a negyedévekben az elemzők várakozásai is folyamatosan túl optimistának bizonyultak, s ez csak növelte a befektetők csalódottságát - írja a lap. Így nem csoda, hogy a vezető európai tőzsdeindex mintegy 10 százalékkal alacsonyabban állnak, mint tavaly év végén.
A profitkilátások nagyon borúsakká váltak, s nem látom ebből hogyan lehetne felfelé elmozdulni, a világban jelenleg nincs a növekedésnek motorja - mondta a lapnak Matthew Beesley, a Henderson Global Investors globális részvényosztályának vezetője. Ráadásul szerinte a cégek a költségcsökkentéssel már elmentek a falig, közben az árbevételi oldalon nyomás alatt tartja őket a gyenge globális kereslet.
Ehhez jön még a nemzetközi politika jelentette ellenszél is, a brit uniós tagságról szóló, közelgő szavazás, valamint a spanyol belpolitikában kialakult patthelyzet.
Nem volt túl sok pozitív meglepetés
A UBS szerint a tavalyi negyedik negyedévben mindössze a cégek nettó 2 százaléka volt képes pozitív meglepetést okozni nyereségével, ez a legalacsonyabb érték az elmúlt 7 évben, amióta elkezdték gyűjteni az erre vonatkozó adatokat. Ez azt jelenti, hogy 2 százalékponttal több cég okozott pozitív meglepetést, mint amennyi negatívat. Ugyanakkor néhány befektető és elemző szerint a profitrecesszió talán ebben vagy a következő negyedévben végre véget érhet Európában.
Talán a legrosszabb már mögöttünk van. Ehhez az kellene, hogy a nyersanyagárak már ne essenek tovább és a makrogazdaság is valami növekedést tudjon felmutatni - mondta Nick Nelson, a UBS európai részvénystratégája.
Már láttuk a mélypontot a nyereségeknél. Mi úgy véljük, most már láthatunk egy kis profitnövekedést Európában, leginkább az emelkedő olajárnak és a stabilizálódó nyersanyagáraknak köszönhetően - mondta John Stopford, az Investec Asset Management vezetője.
Mások szerint szintén reményre adhat okot az Európai Központi Bank alkalmazkodó monetáris politikája, további lazítást remélnek, s azt, hogy ez növeli majd a fogyasztási cikkek és szolgáltatások iránti belső keresletet. Ehhez jöhetnek az alacsony inflációs nyomás, a historikusan is alacsony kötvényhozamok és kordában tartott munkaerő költségek, ezek együttesen segíthetnek a profitok emelkedésében.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!