Több mint kétéves mélypontra került az euró-dollár árfolyama a csütörtöki kereskedésben: a jegyzés még 1,03 fölött van, miközben egy hónapja az 1,06-os árfolyam volt jellemző. A mai erősödéssel az utoljára 2022 novemberében látott szinthez tért vissza az árfolyam.
A dollár szakadatlan erősödése nem jó a forintnak, mint ahogy más feltörekvő piaci devizáknak sem. Egy dollárért emiatt már 401-402 forintot kell adni, a trend viszi magával az euró-forintot is, amely 414 közelébe emelkedett csütörtökön.
Kapcsolódó
A dollárt elsősorban a monetáris politikával kapcsolatos várakozások mozgatják, januárra a kamatszint tartása várható az amerikai jegybanktól, míg az Európai Központi Bank nem tarthat szünetet, a gazdasági adatok láttán folytatnia kell a kamatcsökkentést. Az EKB várhatóan júniusig összesen négy alkalommal vághat a kamatokon, amivel a betéti kamatláb 2 százalékra ereszkedhet. A magasabb kamatot kínáló dolláreszközökre így érthetően nő a kereslet a világ minden tájáról:
aki ma vesz 10-éves amerikai állampapírt, lejáratig évente 4,52 százalékot kereshet vele, ugyanilyen német kötvénnyel azonban csak 2,31-et.
Emellett a pénzpiaci befektetők az európai export erőteljes visszaesését árazzák, arra számítva, hogy az Egyesült Államok a megválasztott elnök kampányígéreteinek megfelelően magasabb vámtarifával sújtja majd az európai importot.
Ezt Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója úgy magyarázta friss jegyzetben a Concorde blogon, hogy Trump 10 százalékos vám bevezetését lengette be minden partnerrel, így az EU-val szemben is – alapesetben ebből az következne, hogy az európai termékek ára nő az USA-ban, emiatt ott emelkedik az inflációs nyomás, Európa gazdasága pedig bajba kerül, mert az amerikai kereslet csökken az itteni termékekre (főleg a drágábbakra).
De, hogy ez mégse történjen így, arra ott a devizapiac, mint Gyurcsik Attila megjegyezte, ha Amerika vámot vezet be egy országgal szemben, az kivédhető azzal, ha az adott ország devizája épp a vám mértékével megegyező mértékben értékelődik le. A piaci trendek pedig erősen ebbe az irányba mutatnak. Mióta a befektetők elkezdték árazni Trump győzelmét, az euró 5 százalékkal gyengült a dollárral szemben. Ha valóban jönnek a vámok, még további 5 százalék eurógyengülés semlegesíti a hatást, vagyis az európai versenyképesség nem szenvedne csorbát.
Ezen logika mentén a magyar forint már teljesítette a 10 százalékot, ennyivel értékelődött le fél év alatt a dollárhoz képest, vagyis amerikai szemmel a magyar árucikkek és szolgáltatások ennyivel lettek versenyképesebbek.
A Bloombergnek Jane Foley, a Rabobank devizastratégája elmondta, nyomás alá helyezi az eurót az is, hogy Európa két vezető országában (Németország, Franciaország) nem csak a gazdasági kilátások rosszak, de ehhez politikai bizonytalanság is párosul. Az elemző arra számít, a második negyedévben meglehet az euró-dollár paritás, amire utoljára 2022-ben volt példa, Oroszország akkor támadta meg Ukrajnát, jött az energiaválság és a recessziós félelmek felerősödése.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!