A negatív piaci mozgást feltehetően egy ma reggel a spanyol jegybank által közzétett statisztika váltotta ki, amely szerint februárról márciusra csaknem duplájára, 317 milliárd euróra ugrott a spanyol bankrendszer által az Európai Központi Banktól igénybe vett hitelek volumene. A csaknem duplázódásban persze nagy szerepe van annak, hogy február utolsó napján volt, de márciusra számolták el az EKB második hároméves hitelosztási programjának hatását. Az LTRO-t a spanyol bankok is intenzíven használták. A spanyol bankszektor egyre nagyobb mértékű EKB-segítségre támaszkodása mindenesetre negatív, mert azt jelzi, hogy a bankrendszer a nemzetközi piacokról egyre kevésbé tud forrást szerezni. A már külföldi mentőcsomagra szorult országok (görög, ír, portugál) is tipikusan ezen az úton indultak el, mielőtt a mentőcsomag szükségessé vált volna.
Az ingatlanárak süllyedésével párhuzamosan a spanyol bankrendszer fokozódó tőke- és likviditási problémái már az elmúlt időszakban is aggodalmakat okoztak a piacokon, a bankszektor romló megítélése ma is jól látszik a tőzsdén: a spanyol részvényindex 2 százalék feletti mínuszba süllyedt, ami 1-2 százalék körüli mínuszba húzta a többi vezető európai indexet is.
Az ország adósságproblémái a kötvénypiacokon is újból fokozódó aggodalmakhoz vezettek. Ennek jeleként az 5 éves spanyol CDS-felár ma történelmi csúcsra ugrott, ami a többi perifériához sorolt ország hasonló mutatóját is megemelte. A Reuters beszámolója szerint az olasz 5 éves CDS-felár például 10 bázisponttal 428 bázispontra emelkedett a Markit adatszolgáltató adatai szerint.
A kötvénypiaci feszültség a 10 éves spanyol államkötvény hozamon is látszik: a reggeli 5,8 százalék körüli szintről röviddel dél utánra 5,9 százalék fölé emelkedett vissza. Kedden és szerdán átmenetileg 6 százalék felett is járt a hozam, ami tavaly november vége óta a legmagasabbnak számít. A spanyolok romló megítélése az olasz hozamokat is emeli: a 10 éves kötvényhozamuk emiatt kedd után ismét 5,5 százalék közelébe kapaszkodott vissza.
A biztonságos menedék keresése a 10 éves német kötvényhozamon is látszik: továbbra is 1,8 százalék alatt mozog, így a spanyol/német és olasz/német hozamfelár újra a kritikusan fontosnak tartott 4,5 százalék közelébe kapaszkodott vissza, ami szintén több hónapos csúcsnak számít. Érdemes mindezen folyamat mellett Belgiumra is figyelni, amelynek CDS-felára minimálisan ismét emelkedett az utóbbi napokban, miközben a többi nagy nyugat-európai ország hasonló mutatója oldalazott.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!