Befektetők még soha ilyen gyorsan nem vontak ki pénzt feltörekvő piacokat követő tőzsdén kereskedett befektetési alapokból (ETF), mint amióta a kínai gazdaság lassulására utaló adat megjelent, valamint a Fed gazdaságösztönzésének visszafogása miatt bezuhantak a feltörekvő devizák Törökországtól Brazíliáig.

A Bloomberg szerint a feltörekvő gazdaságok eszközeibe fektető ETF-ek több mint 7 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki januárban. Az iShares MSCI Emerging Markets ETF indexe például 11 százalékot zuhant, míg a Vanguard FTSE Emerging Markets ETF 2005-ös indulása óta nem tapasztalt ilyen mértékű visszaváltást, a WisdomTree Emerging Markets Local Debt Fundból pedig már lassan már nyolcadik hónapja áramlik ki a pénz.

Kína és Argentína is a ludasok között

A hírügynökség szerint a tőkekivonás egyrészt a kínai feldolgozóipar zsugorodását jelző januári adat, másrészt az argentín peso váratlan leértékelése után gyorsult fel -  utóbbi esemény az egész Latin-Amerikába vetett bizalmat megingatta- írja a Bloomberg. Ehhez jött még hozzá a szintén váratlan török és dél-afrikai kamatemelés híre, miközben zajlik a Fed monetáris stimulusának visszavonása. Utóbbi egyik legnagyobb haszonélvezői a feltörekvő piacok voltak, hiszen az intézkedések nyomán felgyorsult ezen gazdaságokba a tőkeáramlás a magasabb hozamok reményében.

A Fed eszközvásárlási programja révén hitelboom alakult ki például Törökországban és Brazíliában. A feltörekvő országok hitelpiacaira a halmozott tőkebeáramlás 2008 óta elérte az 1,1 ezer milliárd dollárt az IMF egy októberben kiadott tanulmánya szerint. A tőkebeáramlás fokozta a hitelfelvételt, ami a török folyó fizetési mérleg hiányát a GDP több mint 7 százalékára nyomta fel, nagyobb függőséget kialakítva ezzel a külföldi tőkérétől. A hitelezés növekedése emellett az inflációt is gerjesztette, Brazíliában például 2010 augusztusában a jegybank inflációs célja fölé gyorsult a pénzromlás üteme, errodálva ezzel a gazdaság versenyképességét.

A partinak vége?

Rengeteg spekulatív pénz forgott a feltörekvő piacokon és most nagyon úgy tűnik, a partinak vége - vélekedett Howard Ward, a körülbelül 40 milliárd dollárnyi vagyont kezelő Gemco Investors vezető befektetési szakértője. Ward azt is hozzátette, hogy több feltörekvő ország gazdaságpolitikájával szemben erősödik a bizalmatlanság, miközben a növekedés lassul és sok helyen az infláció is komoly gondot okoz.

Az MSCI Emerging Market index 2008 óta nem kezdte ilyen rosszul az évet, miután mintegy 500 milliárdnyi forrás tűnt el a részvénypiacokról. Az iShares alapból és a Vanguard ETF - a feltörekvő eszközöket követő alapok közül a legnagyobb - alapból január 27-én összesen 1,9 milliárd dollárnyi forrást vontak ki, ami 2005 óta a legnagyobb mértékű egy napon belüli visszaváltást jelenti a Bloomberg szerint. A WisdomTree adósságkezelő alap pedig ebben a hónapban körülbelül 58 millió dollárt bukott, ami június óta összesen 752 millió dolláros mínuszt jelent az alapnak.

A londoni CF Global Trading U.K. brókere, Julian Rimmer szerint ez egyértelmű sokk, a befektetők a vártnál sokkal jobban kezdtek el pánikolni.

Zuhanás és zuhanás

A Bloomberg által készített, 20 feltörekvő devizát követő mutatója az elmúlt 12 hónapban 10 százalékot zuhant, ami a 2008-as 15 százalékos éves esés óta a legnagyobb mértéket jelenti.

Az argentín peso zuhant a legnagyobbat a feltörekvő piacokon kibontakozott turbulenciák kirobbanása óta, a deviza január 23. óta 13 százalékot esett a dollárral szemben. Az orosz rubel 2,6 százalékkal gyengült a zölhasúval szemben, ám a jegybank által figyelt euró-dollár kosárral szemben rekord szintre zuhant. Ezek után az orosz központi bank közleményben erősítette meg, hogy bármilyen eszközt bevet, ha a rubel a célsávját elhagyná.

A dél-afrikai rand ötéves mélypontra esett, a magyar forint pedig január 23. óta töb mint 2 százalékot gyengült. A török líra január 27-én - a rendkívüli jegybanki ülést követően bejelentett brutális szigorítás előtt - történelmi mélypontra, 2,39 líra/dolláros árfolyamra esett.

Tavaly május óta áll a bál

A Bloomberg emlékeztet, hogy a feltörekvő piacokról a tőkekivonás tavaly májusban indult meg, amikor Ben Bernanke Fed-elnök először javasolta a monetáris könnyítés év végéig elkezdődő visszafogását. A feltörekvő piacokat követő ETF alapokból 2013-ban közel 9 milliárd dollárt vontak ki, amire létrehozásuk óta nem volt példa. Az alapok ugyanis az előző évtizedben több mint 110 milliárd dollárnyi tőkét vonzottak, miután a kínai gazdaság gyorsulása és az USA alacsony kamatai nyomán a befektetők kockázatéhsége is nőtt.

A befektetési szakemberek között eltérő vélemények forognak arról, hogy ez a tőkekiáramlás mennyire átmeneti. Mark Mobius, a világ egyik legnagyobb befektetési alapjának, a Templeton Emerging Markets Group vezetője szerint vissza fog térni a tőke a feltörekvő piacokra az év későbbi szakaszában, kérdés persze, hogy melyik ország, mennyit profitálhat ebből. John-Paul Smith, a Deutsche Bank globális feltörekvő piaci stratégája viszont pont az ellenkezőjét mondja, sőt, szerinte még gyorsulhat is a tőkekivonás a lakossági befektetők és nyugdíjalapok részéről, legalábbis addig, míg Kína gazdasága stabilizálódik.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!