A Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felmérése szerint a megkérdezettek olyan arányban gondolják úgy, hogy a részvények túlértékeltek, amire még nem volt példa. Az összesen 596 milliárd dollárnyi vagyon befektetéséért felelős 210 szakértő nettó 44 százaléka válaszolta azt, hogy a részvények túlértékeltek. Ez az érték immár magasabb, mint a felmérésben 1999 végén és 2000 elején mért korábbi csúcs.
A befektetők eközben úgy vélik, hogy a nagy jegybankok monetáris politikája túlságosan is laza, s aggódnak a technológiai szektor részvényei miatt. A Nasdaq Composite idén 15 százalékkal emelkedett, míg az S&P 500-as index Info Technology alindexe 18 százalékos dráguláson van túl - hívja fel a figyelmet a felméréssel kapcsolatban az FT. A megkérdezettek közül most a legtöbben, nagyjából 40 százalékuk szerint az amerikai technológiai részvények vásárlását tartják a leginkább túlzsúfolt kereskedési ötletnek. Azaz a befektetők túlnyomó része szerint most ebben nyitnak a legtöbben vételi pozíciókat.
Eközben 50 százalékuk szerint az internetes részvények kifejezetten drágák, 20 százalékuk szerint árazásuk már a "buborék-tartományban" van.
A nagy aggodalom azonban nem tántorítja el a befektetőket attól, hogy beszálljanak a buliba. A megkérdezettek nettó 40 százaléka mindezek ellenére is túlsúlyozza a részvényeket a kezelt portfóliókban. Eközben tovább emelkedett az amerikai részvényeket drágállók aránya, 84 százalékuk szerint az amerikai tőzsdék tekinthetők jelenleg globálisan a leginkább túlértékeltnek.
A befektetők szerint a jelenleg elért értékelési szintek indokolhatóak a cégektől globálisan várt magas profitvárakozásokkal. Ez azonban azt jelenti, hogy bármilyen megingás a vállalati profitokban komoly törést okozhat a piacokon - figyelmeztet Michael Hartnett, a Bank of America Merrill Lynch vezető befektetési stratégája.
A megkérdezettek eközben elkezdtek aggódni a jegybankok lépései miatt is, nettó 47 százalékuk szerint az mostanra túl lazává vált. A globális gazdaság kilátásait övező optimizmus kezd alábbhagyni. Januárban még nettó 69 százalék gondolta azt, hogy a következő 12 hónapban a növekedési ütem gyorsulására lehet számítani, ez az arány mostanra 39 százalékra csökkent.
Az európai részvénypiac jobb helyzetben van az amerikainál. A befektetők még mindig közel nettó 20 százaléka szerint alulértékeltek az európai részvények.
Ugyanakkor egy komolyabb piaci összeomlás valószínűségét csökkenti, hogy az alapkezelők változatlanul nagy arányban tartanak készpénzt a portfóliókban. Az átlagos készpénzarány 5 százalékra nőtt a májusi 4,9 százalékról, s a felmérés története azt mutatja, hogy 4,5 százalék feletti értékek vételi jelzésként értékelhetők.
A jelek szerint az európai integrációval kapcsolatos aggodalmak végképp lekerültek a napirendről, a legnagyobb piacokat fenyegető kockázat már második hónapja a kínai monetáris szigorítás. Korábban hónapokon keresztül zsinórban az Európai Integráció megfordulását láttál a legnagyobb fenyegető veszélynek a befektetők, ebben fordulat Macron elnökválasztási győzelmét követően következett be.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!