Rekorddal zárta a 2024-es üzleti évet a Richter, derül ki a gyógyszergyártó péntek reggel megjelent gyorsjelentéséből. A 844,8 milliárd forintnyi gyógyszergyártási árbevétel megfelelt az menedzsment egy évvel korábbi előrejelzésnek, igaz, annak az alsó határa lett a tényadat, de így is sikerült 10 százalékkal növekedni éves alapon. A tisztított üzemi eredmény (EBIT) 15 százalékkal haladta meg a 2023-as értéket, igaz a 280 milliárd forint elmaradt a korábbi prognózistól, elsősorban a felvásárlások becsültnél nagyobb kezdeti negatív hatása miatt. 

Ami a negyedik negyedévet illeti:

  • A gyógyszergyártás bevétele 9 százalékkal 218 milliárd forintra nőtt, ami kissé elmarad a 226 milliárdos várakozástól
  • a tisztított EBIT 19 százalékkal 71 milliárd forintra nőtt, az elemzők ezen a soron mintegy 10 százalékkal számítottak magasabb értékre
  • a 63,9 milliárd forint nettó profit viszont magasabb a 60 milliárd forintos konszenzusnál

Emellett kiemelkedő volt a szabad pénzáram: 80 milliárd forint, a teljes évi FCF így 244 milliárd forintra, az előző üzleti év közel háromszorosára emelkedett – mindez annak köszönhető, hogy nem volt árfolyamveszteségük, nem kellett már különadót fizetniük és alacsonyabb szinten maradtak a beruházási költségek, akvizíció nem volt, osztalékot pedig majd csak idén fizetnek. A negyedik negyedévben a vezető termék (Vraylar) után 65 milliárd forint jogdíjbevétele volt a Richternek, egész évben pedig 229 milliárd. 

A 2024-es teljes üzleti év legfontosabb mutatói:

  • összes árbevétel 857,5 milliárd forint (+6,3 százalék)
  • üzemi eredmény 261,1 milliárd forint (+38 százalék)
  • nettó eredmény 239,2 milliárd forint (+50,6 százalék)

A Richter Gedeon menedzsmentje közzétette a 2025-ös előrejelzéseit is. Eszerint 2,3-2,4 milliárd euró a tervezett árbevétele a gyógyszergyártásnak, vagyis 10 százalék körüli növekedést várnak. 

A neuropszichiátria (CNS) szegmens kivételével az összes többi üzletág kétszámjegyű növekedést érhet el. A tisztított EBIT soron szintén 10 százalék lehet az előrelépés. A CNS üzletágba tartozik a vállalat legfontosabb stratégiai terméke (cariprazine) amelynek az idei forgalma 3,5 milliárd dollár lehet az Egyesült Államokban, ennek közel 20 százaléka a Richtert illeti majd meg. A tengerentúlon Vraylar néven kapható gyógyszerből 3,1 millió receptet írtak fel a szakorvosok 2024-ben.

Jó hír, hogy az amerikai AbbVie gyógyszergyártóval közös kutatási program, amelynek eredménye majd egy új gyógyszermolekula lehet, egyik indikációban (bipoláris depresszió) már a Fázis 2-ben tart, a generalizált szorongásos zavar indikációra pedig idén elkezdődnek a 2-es fázisú vizsgálatok. 

A nőgyógyászati üzletágban a Ryeqo forgalma jelentősen, 50 százalék felett nőhet. 

Tavaly egyébként minden üzletág kétszámjegyű árbevétel-növekedést produkált, melyet a pozitív árfolyamhatás is segített a Richternél. A negyedik negyedévben látott forintgyengülés (amely minden exportvállalatot segített) a Richternél 12,8 milliárd forint pozitív pénzügyi hatást jelentett. Vélhetően ez utóbbi is hozzájárult, hogy a negyedik negyedév adózott profitja magasabb lett a vártnál.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!