Maradt a nagyon rossz hangulat az amerikai befektetők körében a részvénypiaccal kapcsoltban, erre utalnak a Napi Gazdaság által rendszeresen követett hangulati felmérések legfrissebb eredményei.

A profi tőkepiaci hírlevélírók által javasolt pozicionáltság ugyan némi javulást tükröz, azonban ez a felmérés még a Fed kamatdöntését követő nagy esés előtt készült. A több mint 170 független tanácsadó 37,7 százaléka javasolt részvényvásárlást a héten (ez 2,1 százalékpontos emelkedés az egy héttel korábbi állapothoz képest), míg 39,8 százalékuk javasolta a részvények eladását a befektetőknek (egy héttel korábban 40,9 százalék volt az adat). Ezzel a felmérésben a bull/bear arány 0,97-re emelkedett 0,87-ről. A korábbi érték már elég nagy, közel szélsőséges pesszimizmust tükrözött ahhoz, hogy gyanítani lehessen egy pozitív fordulatot a piacon, azonban nem érte el az igazán szélsőségesnek tekintett 0,8 alatti értékeket. Igaz, a múlt héten 40 százalék fölé emelkedő medvearány már jó jel volt.


A felmérésben a hangulat minimális javulásának jeleként a bull-bear különbség -2,2-re kapaszkodott fel, a negatív értékek itt is hangulati mélypont közelségét jelzik. Azonban egyedül erre alapozva nem biztos, hogy vételi pozíciót érdemes nyitni, hiszen az ellentét analízis sem azt mondja, a többség mindig téved.

A kisbefektetői hangulat ismét romlásnak indult. Az amerikai kisbefektetői szövetség, az AAII felmérésében a következő 6 hónapban emelkedést váról aránya 25,3 százalékra csökkent a korábbi, 30 százalék feletti értékről. A bikák teljes kapitulációját az elmúlt években 20 százalék körüli arányuknál lehetett tapasztalni, így erről még nincs szó. Az áresést várók aránya 48 százalékra emelkedett, ez már elég magas érték, azonban az igazi piaci mélypontok környékén bőven 50 százalék feletti arányokkal is lehetett már találkozni, 2009 februárjában például 70 százalék volt arányuk, s a 2008-as medvepiaci rallyt megelőzően is 60 százalék közeli volt ez az érték.

 

A VIX a héten ismét kilőtt, 40 fölé került értéke, ami utoljára a nagy augusztus eleji zuhanások idején volt jellemző a mutatóra. Ahhoz, hogy egy kiegyensúlyozott emelkedés vehesse kezdetét a piacon, a VIX indexnek illene legalább 30 pont alá benézni, s ha lehet, tartósan ott is maradnia.

A Chicago Board Options Exchange-en a megvett eladási és vételi opciók egymáshoz vetített aránya, a put/call hányados most nem lőtt ki az egyes érték fölé, mint augusztusban, 10 és 30 napos átlaga az elmúlt napok esését megelőzően lefelé fordult, jelezvén, a szereplők egyre kevésbé számítottak további lejtmenetre. Az átlagok azonban még mindig elég magasan maradtak, inkább medvepiacokra jellemző tartományban.

Az aktív alapkezelők eközben minimálisan növelték csak long irányú kitettségüket a részvénypiacon. Nettó vételi pozícióik aránya 27,9 százalékra kúszott fel 26,8 százalékról. Ez még mindig elég alacsony érték, meg kell azonban jegyezni, hogy igazi pánikokban a mutató negatív értékeket is fel szokott venni. A nettó long kitettség már nyolcadik hete mutat 30 százalék alatti értékeket, ilyen hosszú szériára utoljára 2008 őszén volt példa, 2008 nyarán, az összeomlás előtt 7 hétig volt ebben tartományban a mutató.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!