A dollárért 2016 márciusa óta először kellett több mint 70 rubelt adni: a moszkvai tőzsde devizakereskedésében eddigi napi minimumán nyitott a rubel, amikor is 70,16 rubelen jegyezték a dollárt, így az év eleje óta már 19 százalékkal értékelődött le az orosz fizetőeszköz - számol be az MTI. Augusztusban még csak kétéves mélypontot ütött meg a rubel.
Az Oroszország elleni szankciók és a más feltörekvő piacokat sújtó eladási hullám miatt gyengülő rubel felfelé húzza a fogyasztói árakat és ismét szítja az inflációt, amelyet a központi banknak csak nemrégen sikerült megfékezni.
Az orosz jegybank pénteken tartja kamatdöntő ülését. Elvira Nabiullina, a jegybank kormányzója közölte, hogy két választásuk van ebben a helyzetben, vagy változatlanul hagyják az alapkamat 7,25 százalékos szintjét, vagy pedig kamatemelést hajtanak végre.
Az orosz kormányzat vezetői azonban nyilvános nyilatkozataikkal a szinten tartás irányába próbálják terelni a jegybankot.
Andrej Belouszov, az orosz elnök gazdasági főtanácsadója hétfőn kijelentette, hogy lehetségesnek és bizonyos szempontból megalapozottnak is látja a kamatemelést, de véleménye szerint ez "rendkívül nem kívánatos lépés" lenne, mert erősen fékezné a befektetéseket és növelné a költségvetési kiadásokat. Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő a múlt héten arról beszélt, hogy csökkenteni kellene a kamatokat.
A délelőtti kereskedésben nagyjából stabilizálódott az árfolyam, és közép-európai idő szerint 11 óra körül a dollárért 69,81 rubelt adtak, az eurót pedig 80,83 rubelen jegyezték.
A rubel árfolyamának gyengülését valószínűleg féken tartja, hogy az exportorientált vállalatok a külföldi devizák árfolyamának vonzóan magas szintjén elkezdenek dollárt és eurót vásárolni olyan belföldi kötelezettségeik teljesítésére, mint például a hónap második felében esedékes adófizetések.
Fotó forrása: Shutterstock
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!