Az elmúlt években ritkán látott alacsony szintekre süllyedt a pesszimista befektetők aránya az Egyesült Államokban, legalábbis erről tanúskodik az amerikai kisbefektetői szövetség, az AAII friss felmérése. A szövetség többezer tagjának szavazati alapján készülő felmérésben immár második hete 17 százalék körül található a következő hat hónapban az S&P 500-as indextől alacsonyabb értékeket váró befektetők aránya.
Az emelkedést várók tábora eközben viszonylag magas értéken, 48 százalék közelében látszódik stabilizálódni. Míg előbbi ritka értéknek tekinthető - utoljára tavaly év elején, előtte pedig 2005 novemberében volt ilyen kevés pesszimista - utóbbi még nem jelenti egyértelműen a kirobbanó optimizmust a befektetők körében. A felmérésben a bikák/bikák+medvék arány 0,8 fölé emelkedett, ami már a szélsőséges optimizmusra utaló jel. A hangulati indikátorokat sokszor kontraindikátorként használják, szélsőséges optimizmus esetén közelgő lokális csúcsot, pesszimizmus esetén pedig lokális mélypontot sejtenek az elemzők.
Eközben egy másik, kevésbé volatilis és megbízhatóbbnak tartott hangulati felmérés szerint még nem alakult ki szélsőséges optimizmus a piacon. A több mint száz profi tőkepiaci hírlevélíró által javasolt stratégiát szemléző felmérés szerint a tanácsadók 51,1 százaléka javasol azonnali részvényvásárlást ügyfeleinek, miközben 29,8 százalékuk a részvények eladását tartja a követendő stratégiának. Ezzel e felmérésben a bull/bear arány 1,71-en áll, ami korántsem nevezhető szélsőségesen optimista helyzetnek, erre 3 közeli értékeknél szokás hivatkozni. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy ciklikus medvepiacokon kialakuló rallykban ebben a felmérésben nem is szokott e szint fölé emelkedni jelentősen-e mutató.
Hasonló mondható el az S&P 500-as indexről. Az index hosszabb távú 30 napos RSI-je immár az 58-as értéken áll, az elmúlt 12 évben kialakult két medvepiacon az e körüli értékek mindig határt szabtak az S&P 500-as index emelkedésének, így ha még tart a nyár végén kialakult ciklikus medvepiac az amerikai tőzsdén, akkor várhatóan nem lesz már ennél sokkal magasabb mutató értéke a közeljövőben.
Az NAAIM, az amerikai aktív alapkezelők szövetségének felmérése szerint tagjaik körében valamivel 40 százalék feletti értéken stagnált az elmúlt hetekben a nettó long pozíciók aránya az S&P 500-as index részvényeire vonatkozóan. Ez semleges állapotnak tekinthető, hiszen túlzott long irányú kitettségről 80 százalék feletti, szélsőséges short pozicionáltságról pedig 10 százalék alatti értékeknél lehet beszélni.
Összefoglalva a hangulati mutatók alapján elvileg még lenne hová javulnia a hangulatnak, s lehet még további erő az amerikai részvénypiacban a következő hetekben. Amennyiben azonban az ősz második felében kalakult emelkedés csak egy medvepiaci rally az amerikai tőzsdén, akkor annak a bizonyos medvének nagyjából ezeken az árszinteken kellene egy nagyot mordulnia.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!