A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Nem változott sokat a lehangoló technikai kép az elmúlt hetekben a Budapesti Értéktőzsdén, a vezető részvények mindegyike és a BUX index is csökkenő trendjének foglya maradt. Az árfolyamok gyors esésével és a masszív ellenirányú megpattanások hiányában jól körülhatárolható csökkenő trendcsatornának sem volt lehetősége kirajzolódni egyelőre a grafikonon.

Trendfordító alakzatnak nincs nyoma, a trendhez tartozó 50 napos RSI csökkenő trendje is sértetlen, ezért egyelőre minden egyes megpattanási kísérletet medvepiaci rallynak kell tekinteni, mindaddig, amíg új csúcsot nem csinál az index, vagy legalább a jelenlegi szintnél mintegy 200 ponttal magasabban elhelyezkedő (17 800 pont körüli) 50 napos mozgóátlagot nem sikerül leküzdenie a mutatónak.

Egyetlen pozitívum van

Az egyetlen pozitívum, hogy már sokat esett a piac, így teljesültnek tekinthető a korábbi dupla csúcs tetőből a 20 200 pontnál történt letörés 14 700 pontra számított célára, az index eddigi minimumát 14 500 pontnál érte el. Ugyanakkor az esés közben egy árboczászló alakzat épült ki, s ennek szigorúan vett célárfolyama a 2009. tavaszi mélypont és a 2010. tavaszi csúcs közötti távolság 76,4 százalékos Fibonacci-szintjére, 13 200 pont magasságába mutat.

Az esés során számos rést hagyott maga mögött az index, s ezek, valamint az innen elég távol otthagyott korábbi támasz és ellenállási szintektől való távolság. Mindez azt eredményezheti, hogy heves bear-market rallyk is kialakulhatnak, ugyan számos kisebb ellenállás állhat egy ilyen mozgás útjában, azonban az első komolyabb ellenállás csak 17 000−17 200 pont magasságában látszik a grafikonon.

Hasonló mondható el a legnagyobb forgalmú részvényünkről, az OTP-ről is. A bankpapír a hosszabb idő alatt kiépített dupla csúcs alakzat első célárfolyamát a 76,4-es Fibonacci-szint érintésével, 2685 forinton teljesítette. Igaz, ennek az alakzatnak pesszimistább céláraként a 2009-es mélypont adódik, s ez mindenképpen óvatosságra intő jel.

Optimizmusra először az adna okot, ha a 3350−3400 forint közötti ellenállási zónát sikerülne leküzdenie az árfolyamnak, de ezután kemény ellenállásként a 3800 forint körüli szintek jelentkeznek, igazi trendfordulóról csak ennek áttörésekor lehetne elmélkedni.

Illik kisebb pozíciókat vállalni

A Mol esetében az első kemény diót a 15 200, a Richternél pedig az igazi ellenállást a 36 000 forintos szint jelenti. Ha valaki nem befektetni, hanem rövidebb távon kereskedni kíván a BÉT-en, annak az elmúlt hónapok fejleményei miatt illik kisebb pozíciókat vállalnia. Ennek oka, hogy nagyon megnőtt a volatilitás, volatilisebb környezetben viszont a veszteségminimalizáló stop megbízásokat is szélesebbre szokás hagyni, hogy a természetes, nem trendszerű ingadozások ne üssenek ki egy jó helyen megnyitott pozíciót. A nagyobb volatilitás viszont bőven kárpótolhatja a kereskedőket a kisebb pozíciókért.

Érzékeltetésül, míg nyár közepén a 14 napos volatilitásból számolva egy OTP-részvény esetében egy pozícióhoz még elég lett volna 120−130 forintos stopot hagyni, ami az árfolyam valamivel több mint 2 százaléka (többnapos pozíciót felvállaló kereskedőknek), addig ez mostanra 250 forint közelébe hízott, ami a mostani árfolyam 8 százalékát is meghaladja.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!