Lehet sikeresen kereskedni a technikai elemzés alapjainak ismerete nélkül bármely piacon, s lehet folyamatosan veszteséges üzleteket is kötni úgy, hogy tisztában vagyunk az alapvető fogalmakkal és piaci folyamatokkal. Mint ahogy lehet sikeres használt autó kereskedő az, akinek egyszerűen jó az üzleti érzéke, s egy kicsit sem konyít az autókhoz, egy izzót nem képes kicserélni a saját kocsiján, s lehet sikertelen kereskedő az, aki egyébként kiváló autószerelő, s mindent tud az autók működéséről. S persze vannak olyanok, akik úgy sikeresek, hogy ismerik annak a dolognak a működését, amelyből meg kívánnak élni. Sorozatunkban elsősorban nekik kívánunk segítséget nyújtani.

Az elméleti részek tárgyalásánál igyekszünk a technikai elemzők nemzetközi szövetségének (IFTA) tematikájára alapozni, amelyet az okleveles technikai elemzői vizsgán számon kért tudásanyaghoz nyújtanak útmutatónak. A sorozat elején fontos hangsúlyozni, hogy a technikai elemzés ismerete mellet sem válik bárkiből gazdag ember egyik pillanatról a másikra a tőzsdén, a folyamatos, nyereséges üzletelés - legalábbis az itt ismertetett módszerek alapján - munkát és felkészülést igényel. Egy adott piaci szituációban eldönteni, hogy adni kell, vagy venni az adott terméket egy bizonyos árfolyamon rendszerint már késő, elhamarkodott, kapkodó döntésekhez vezet, s ez a tőzsdén súlyos összegekbe kerülhet.

A fáradtságos munka szerencsére mára hihetetlenül egyszerűbbé vált, köszönhetően az internetes kereskedési felületeknek, mint például az Alfatrader is. Ezek a rendszerek általában gyors, olcsó megbízható végrehajtást biztosítanak a piacon, ugyanakkor nélkülözik a hagyományos értelemben vett brókerek közreműködését, akik jó tanácsokkal láthatják el a kezdő tőzsdézőt.

Az olcsóság rendkívül fontos annak, akik nem évente egy-két alkalommal kíván csak tőzsdei ügyletet kötni, hiszen a brókeri díj költség, a kereskedés végső soron pedig egyszerű matematika, nyerj többet hosszú távon, mint amennyit veszítesz. Ha magasak a költségeid, romlanak a nyerési esélyeid. Ráadásul az Alfatrader beépített grafikonrajzoló programja minden eszközzel rendelkezik, ami ahhoz kell, hogy technikai alapon megalapozott döntéseket tudjon az ügyfél hozni. A legalapvetőbb eszközöktől, a trendvonalak, támasz és ellenállás szintek bejelölésének lehetőséén keresztül a számtalan oszcillátorig, mozgóátlagig minden megtalálható bennük, amire szükség van a kereskedéshez.

A tematika felépítése a következő:

  • a technikai elemzés terminológiája
  • a grafikon rajzolás módszerei
  • ártrendek meghatározása, alakzatok felismerése
  • célárfolyamok meghatározása
  • technikai elemzés eszközeinek használata részvényekre, árupiaci termékekre, devizákra és opciókra.

A sorozat következő részében a technikai elemzés definíciójával foglalkozunk, s azzal, miben különbözik a fundamentális elemzéstől. A téma első ránézésre bár nem tűnik túl érdekesnek, mégis segít megérteni a technikai elemzés által sugallt egyik legfontosabb törvényszerűséget: nem a hírek csinálják asz árfolyamokat, hanem az árfolyamok a híreket.

A cikk saját szolgáltatás népszerűsítését szolgálja.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!