A várakozásoknál halványan jobb, adózás után 34,253 milliárd forintos eredményt ért el az első negyedévben az OTP-csoport, a piaci konszenzus ennél nagyjából egymilliárd forinttal volt alacsonyabb. Ez jelentős javulás akár a tavalyi első negyedéves kétmilliárd forint közeli eredményt, akár a tavalyi negyedik negyedéves 28 milliárd forintot nézve. A korrekciós tételek hatásai nélkül számolt eredmény hasonló nagyságrendű javulást mutat, 47,6 milliárd forintra nőtt a tavalyi 16,6 milliárdról.

A növekvő eredményt úgy sikerült elérni, hogy eközben a csoport bevételei csökkentek, 189,55 milliárd forintról 177,5 milliárd forintra. A tavalyi negyedik negyedévhez képest a nettó kamatbevételek 3, a jutalék- és díjbevételek 11 százalékkal csökkentek. A tavalyi negyedik negyedévhez képest jelentősen, 13 százalékkal lettek alacsonyabbak a csoport működési költségei, a tavalyi első negyedévhez képest is valamivel egy százalék feletti csökkenést lehetett tapasztalni.

A jelentős profitnövekedésben elsősorban a kockázati költségek drasztikus csökkenése játszott szerepet. Ezek a tavalyi negyedik negyedévben még 52,73 milliárd forintra rúgtak, az idei első negyedévben azonban már csak 20,8 milliárd forintot írt le a bankcsoport.

A jelentés szerint a csoport tevékenységére kedvező hatással volt, hogy a korábban jelentősen alulteljesítő Oroszország és Ukrajna esetében 2016-ban a működési környezet fokozatos stabilizációjával számol a menedzsment, várakozásaik szerint a (Touch Bank nélkül) és az ukrán operációk is pozitív eredményt érhetnek el. Ukrajnában a tavalyi 10 százalékos GDP visszaesést követően idén már szerény növekedéssel, Oroszországban 1 százalék körüli GDP visszaeséssel számolnak.

A javuló orosz és ukrán teljesítménynek köszönhetően az eredményen belül jelentősen átrendeződött az egyedi leányok profithozzájárulása csoport teljesítményéhez. Az OTP Core 28,9 milliárdot, a DSK Bank 13,8 milliárdot, az orosz leány 2,6 milliárdot, az ukrán 0,9 milliárdot hozott. A többi kelet-közép-európai leánybank is nyereséges volt, ezek összesen 2 milliárd forinttal járultak hozzá az eredményhez, az orosz Touch Bank egymilliárdos veszteséget termelt.

Az bank előzetes számításai alapján a bankadó a  hazai csoporttagokat terhelő, 2016 1Q-ban elszámolt 16,1 milliárd forintos kötelezettség 2017-ben 14,5 milliárd forintra mérséklődik (adó előtt). Az OTP esetében a 2017-ben megszüntetendő hitelintézeti járadék  várható összege 2016-ban 2,1, 2017-ben 1,9 milliárd forint, így ennek eltörlése 2017-ben mintegy 1,9 milliárd forintos tehercsökkenést jelent. Az  együttes  hatás  tehát  mintegy  3,5  milliárd  forint tehercsökkenés - áll a jelentésben.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!