Nagy emelkedést mutatott fel a BUX index az elmúlt két hétben, a mutató számos technikailag kedvező jelzést adott és sok akadályt tört át a felfelé menetben. Egyrészt kitört RSI-mutatója a hosszú ideje lefelé tartó trendből, két nappal később a tavaly április óta kialakult csökkenő trendvonalát is leküzdötte, valamint a csökkenő trendhez tartozó 90 napos mozgóátlagot is maga mögött hagyta. Ráadásul új, magasabb csúcsot csinált a mutató, erre az egész 2007−2009-es medvepiacon nem volt képes.

Ezzel a piac kilátásai pozitívba is fordulhatnának, azonban a hirtelen nagy emelkedéssel fontos akadályok közelébe érkezett az index. A 19 200 és 20 200 pont közötti zónában kemény ellenállások sorakoznak, a 200, 220 napos mozgóátlag, valamint a tavaly nyáron letört, több év alatt kiépült tető korábbi alsó támaszának képében (20 200 pont talán az egyik legfontosabb ellenállási szint jelenleg az index chartján). Az index ráadásul ebbe a zónába már erősen túlvett stádiumban érkezett − ez még nem baj, az emelkedő trendekhez a hosszabb ideig is fennmaradó túlvettség hozzátartozik −, azonban most már egészséges lenne az eddigi nyereségek vagy egy heves korrekcióban vagy egy oldalazásban történő ledolgozása.

A legnagyobb erőpróba még mindig a BUX előtt áll

A hét első napjain a rövidebb távú emelkedő trendcsatorna teteje a 200 napos mozgóátlaggal együttesen parancsolt megálljt a bikáknak. Az október eleje óta tartó trendben ráadásul egy erősen fordított fej-vállak formációra emlékeztető alakzat is megjelent a charton ferde nyakvonallal, ami erős trendfordító jelzés. A jelenlegi helyzetben egy 1000-1500 pontos korrekció esetén sem kellene még kétségbeesni a bikáknak, az még mindig beleférne korrekcióként az eddigi mozgásba. Egy 17 500 pont alá is benéző index azonban már erősen kétségessé tenné ezt a forgatókönyvet, s arra lenne jelzés, hogy a mostani emelkedés csak a hosszabb lefelé tartó trendben volt egy korrekció, s a közel kétéves medvepiac még mindig életben van.

Technikailag kedvező kép kezd kialakulni a vezető részvények körében is. A Magyar Telekom meggyőzően áttörte felfelé 470 és 527 forint közötti kereskedési sávját, ezzel megfordíthatta csökkenő trendjét, a kitörésből számolt célárak 590 forint magasságába mutatnak. A tegnapi lejtmenet még felfogható a korábbi ellenállási szint visszatesztelésének, az 525 és 530 forint közötti árak elvileg klasszikus vételi szinteket jelentenek az optimisták számára. Ha 520 forint alatti zárásokat tapasztalnánk, az letörölhetné a pozitív jeleket, s azt mutatná, hogy az árfolyamot 560 forint magasságában fordulatra kényszerítő kétéves csökkenő trendvonal még nem tombolta ki magát eléggé.

Az OTP esetében pozitív fejlemény, hogy végre magasabb csúcsot csinált az árfolyam, átgyalogolt a 3800 forint jelentette kemény ellenállási szinteken. Az igazi próbatétel az indexhez hasonlóan kicsit feljebb, 4350 és 4500 forint között várja a részvényt, ez ugyanis a korábban hosszú idő alatt kiépült dupla csúcs alakzat "nyakvonala", amelynek visszatesztelése nem szokatlan egy lefelé tartó trend esetén.

A Mol magasabb csúcsot csinált a felfelé menetben, s a 200 napos mozgóátlagot is leküzdötte az árfolyam. A csökkenő trendvonalából felfelé kitört a kurzus, s jelenleg a tavaly nyár végi letörési szinteken próbálja átrágni magát. Mivel a papír szintén jelentős túlvettség mellett érkezett ide, így ha tovább is menetel felfelé, valószínűbb, hogy egy akár sok napig is kitartó konszolidáció vagy korrekció előzheti meg az áttörési kísérletet.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!