A szeptemberi szállítású Arab Light Ázsiába irányuló hivatalos eladási árát (OSP) augusztushoz képest hordónként 50 centtel, 9,80 dollárra emelték az ománi/dubai jegyzéseken felül - közölte csütörtökön az állami olajtermelő Saudi Aramco, ezzel meghaladta a korábbi, májusban felállított 9,35 dolláros hordónkénti rekordot. 

Az áremelkedés alacsonyabb volt a piaci előrejelzéseknél, amelyek 70 centtől 1 dollárig terjedő hordónkénti árat vártak. 

„Most minden nyersolajfajta olcsóbbá válik, így Szaúd-Arábiának versenyképessé kell tennie az árait. Ellenkező esetben a kereskedők (inkább) spot szállítmányokat vesznek, minthogy szaúdi olajat rendeljenek” - mondta egy szingapúri kereskedő a Reutersnek.

A Brent és a dubai olaj közötti árkülönbözet csütörtökön hordónként 6,55 dollárra csökkent, ami utoljára április végén volt tapasztalható, ami a Brenthez kötött fajtákat vonzóbbá tette az ázsiai vevők számára, és nyomást gyakorolt a regionális fajtákra. A dubaji nyersolajat feldolgozó ázsiai finomítók haszonkulcsa júliusban akár 96 százalékos mínuszban is volt a globális gazdasági recesszió kilátásai és a gyengülő üzemanyagkereslet miatt.

A finomítók attól tartanak, hogy a nyersolaj árának további emelkedése arra késztetheti a finomítókat, hogy mérlegük kezelése érdekében csökkentsék a termelést. Az Arab Extra Light OSP-jét 30 centtel, hordónként 10,95 dollárra, az Arab Mediumét pedig 60 centtel, hordónként 7,75 dollárra emelték, mindkettő rekordszint.

Szaúd-Arábia az Északnyugat-Európába irányuló Arab Light OSP-t az ICE Brenthez képest hordónként 4,70 dollár pluszban határozta meg szeptemberre, az Egyesült Államokba irányuló OSP-t pedig hordónként 6,15 dollárban. A szaúdi OSP-ket azt követően is meghatározták, hogy az OPEC+ megállapodott abban, hogy szeptembertől napi 100 000 hordóval emeli olajkitermelési célját, bár a piac túl kicsinek ítélte az emelést ahhoz, hogy érdemi hatást gyakoroljon a kínálatra.

A Brent hordónkénti ára csütörtökön már a háború előtti szintekre, 90 dollár környékére esett vissza.

Az oroszok miatt is lépniük kell

Szaúd Arábia elkezdte elveszíteni legfontosabb piacait, Kínát és Indiát. Mindennek oka az, hogy az Ural orosz olajfajta sokkal olcsóbb lett, miután az Egyesült Államok már tiltja a vásárlását, az Európai Unió pedig januártól áll le a tengeri olajvásárlással. 

Kína és India így növelte az orosz olaj behozatalát. Ez ugyan némileg ellensúlyozza az európai exportkiesést Oroszország számára, de a teljes orosz olajkivitel már 20 százalékkal csökkent március óta.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!