A több mint hétezer milliárd dollár értékű (forintban kifejezhetetlen nagyságú) értékpapírral kereskedő kínai tőzsdék legszörnyűbb éves nyitányát hozta 2016. A kereskedést a megengedettnél nagyobb árzuhanás miatt végleg fel kellett függeszteni és pillanatnyilag senki sem tudja, mit hozhat a holnap - derül ki a Bloomberg tudósításából.
A börzét helyi idő szerint hétfőn fél kettő táján zárták be, miután a CSI-300 index hét százalékkal került múlt heti záróértéke alá. Ezt megelőzően az ötszázalékos zuhanást követően 15 percre felfüggesztették a kereskedést, ám ez láthatóan nem tudta megállítani a szabadesést. A szakértők két okra vezetik vissza a durva évkezdést.
Kapcsolódó
Egymást erősítő körülmények
Az egyik a kínai feldolgozóipar friss beszerzési menedzserindexe (pmi), amely rosszabb lett a vártnál. A független Caixin China Manufacturing index 48,2 pont lett decemberben a 48,6 pontos, öthavi csúcsot jelentő novemberi mutató után. Az 50 pontnál kisebb érték a világgazdaság motorjának tartott kínai feldolgozóipar zsugorodását jelzi. Várakozások szerint a hivatalos adat is rossz lesz.
A másik idegesítő tényező egy még a nyáron elfogadott részvényeladási tilalom kifutása volt. A pekingi tőzsdefelügyelet a júniusi nagy eladási hullám nyomán július 8-án féléves értékesítési moratóriumot vezetett be azokra a befektetőkre vonatkozóan, akik részvénytulajdona egy-egy cégben meghaladja az ötszázalékos arányt.
Jön a vihar
Ezt megelőzően júniusban felfüggesztették az első tőzsdei kibocsátásokat és korlátozták az áresésre játszó shortolást is. Az intézkedések célja a piac stabilizálása volt, így most nem meglepő, hogy a féléves moratórium kifutása destabilizálja a kereskedést. A befektetők attól tartanak, hogy a korlátozás hét végi feloldását tömeges eladások követik.
Az amerikai Goldman Sachs becslése szerint 185 milliárd dollárnyi részvényt fagyasztott be a júliusi moratórium - ez szabadulhat rá a hét végén a piacra. Senki sem akar bennragadni jelenlegi pozícióiba - állapították meg a nyilvánvalót ezzel kapcsolatban egy szakértől.
Már az ötszázalékos esést követő további zuhanásnak is az lehetett a fő oka, hogy sokan biztosra vették a további szánkázást, ezért szabadultak papírjaiktól.
Várnak és figyelnek
A kereskedők szerint a pekingi kormány egyelőre nem avatkozik be a folyamatokba. Megvárják, hogy kiderüljön mennyi köze van bajhoz a nemrégiben bevezetett új kereskedési rendszernek. Sokan jósolják azt, hogy a nagy intézményi befektetők eladásokba kezdenek a hét végén - ha addig nem hosszabbítják meg a féléves moratóriumot. Főként a technológiai cégek részvényeit szórhatják ki.
A hongkongi tőzsdék - amelyeken nem vezették be az új rendszert - szintén lejtőre kerültek, de a Hang Seng index megúszta négy százalék körüli visszaeséssel. Sok befektető úgy kezeli hongkongi pozícióit, mint amelyek kompenzálhatják a kínai szárazföld börzéin között üzleteiken elszenvedett veszteségeiket.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!