Az angolszász országokban Goldilocks állapotnak nevezik az arany középutat, a mesében szereplő aranyhajú kislány után. Ő a medvecsalád házában a se nem meleg, se nem hideg ételt választotta, az ágyak közül pedig a se nem túl keményet és a se nem túl puhát.

A gazdaságban ez azt a helyzetet jelenti, amikor a növekedés stabil, ugyanakkor az infláció sem magas, ami az ideális környezet a tapasztalatok alapján a részvénypiaci befektetések számára. Pontosan erre utaló jelzések érkeztek a héten az amerikai gazdaságból, ami további lökést adott az amúgy is jól teljesítő részvényárfolyamoknak.

Az S&P 500 közel 19 százalékot erősödött idén, ebből az elmúlt hétnek köszönhető közel egy  százalékot. Június eleje óta az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos aggodalmak elültek, a fogyasztói árak emelkedése drasztikusan enyhült, és közben a gazdaság rugalmas maradt. Ezt közel tíz százalékos emelkedéssel jutalmazta a tőzsde – emlékeztet összefoglalójában a Reuters.

A Fed is fűti a hangulatot

A Goldilocks állapot közeledésébe vetett hit a múlt héten tovább erősödött Jerome Powell Fed elnök szavainak hatására. Azt mondta, a központi bank munkatársai már nem prognosztizálnak recessziót az Egyesült Államokban, és hogy az inflációnak van esélye visszatérni a két százalékos célértékhez anélkül, hogy komolyan emelkedne a munkanélküliség.

A Fed Nyílt Piaci bizottságának július 26-i ülésén további 25 bázisponttal emelte irányadó kamatát, 2007 óta legmagasabb szintre és nyitva hagyták a lehetőséget egy újabb, szeptemberi emelésre.

A piac teljes mértékben elfogadta azt a narratívát, hogy közeleg a Goldilocks. Amíg nem látunk olyan adatokat, amely megijesztené a befektetőket, nehéz elképzelni, hogy ez megváltozna

– jelentette ki Bob Kalman, a Miramar Capital vezető portfóliómenedzsere.

A határidős piaci árazások szerint 73 százalékos az esély arra, hogy a kamatlábak nem emelkednek a jelenlegi szint fölé az év végéig, szemben az egy hónappal ezelőtti 24 százalékkal.

A jövő héten teszik közzé az amerikai foglalkoztatottsági adatokat. Míg a viszonylag erős munkaerőpiaci adatok az idei rali egyik hajtóerejét adták, a túl gyors ütemű növekedésére utaló jelek aggodalmat kelthetnek, hogy a Fednek a vártnál nagyobb mértékben kell emelnie a kamatlábakat.

Ahhoz, hogy a piacok továbbra is emelkedjenek, egy puha landolás lenne a legjobb. Ha az ingatlanpiac és a fogyasztás innen gyorsul, a Fednek sokkal többet kell emelnie – nyilatkozta Torsten Slok, az Apollo Global Management vezető közgazdásza.

Bob Kalman szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy a Fed a jelenlegi 5,5 százalékos szintnél magasabbra kell emelje a kamatokat, és a vártnál hosszabb ideig ott tartja, ami aggodalma szerint visszafoghatja a gazdaságot és árthat a kockázati eszközöknek.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!