Összességében nem sok változott egy hónappal ezelőtthöz képest Törökországban devizafronton, a líra gyengül, a jegybanknak kamatot kéne emelnie, de nem mer Recep Tayyip Erdogan török elnök miatt, a külföldi tőke viszont menekül. A különbség mindössze annyi, hogy egy hónappal ezelőtt még csak 4,1 lírát kellett adni egy amerikai dollárért, most meg már 4,61-et, ami mindenkori rekordnak tekinthető.
A fejlemények ellenére a török elnök hozzáállása nem változott, szerinte a jegybanknak nem szabad kamatot emelnie, a magas kamatok ugyanis véleménye szerint hozzájárulnak ahhoz, hogy a török infláció magas szinten ragadt, s ez csak a külföldi befektetők és spekulánsok érdekeit szolgálják.
Kapcsolódó
A múlt héten az elnök erre rá is tett egy lapáttal, miután a Bloomberg tévének adott interjújában kifejtette, hogy a jegybaknak ugyan függetlennek kell lennie, de nem hagyhatja figyelmen kívül az államfő jelzéseit azután, hogy befejeződik az elnöki rendszerre történő átállás.
Ezért robbanhat a bomba
Törökországban június 24-én előrehozott elnök- és parlamenti választást tartanak a végrehajtó elnöki rendszer bevezetése érdekében. A jegybank szorosabb elnöki felügyeletével ugyan más időszakokban talán megbarátkoznának a befektetők, azonban Erdogan retorikája most egy különösen érzékeny periódusban fejti ki hatását.
A fejlett gazdaságok tőkepiacain ugyanis az év eleje óta egyre jobban érezteti hatását, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folyamatosan emeli az amerikai alapkamatot, s az elmúlt hetekben az irányadónak tekintett 10 éves amerikai államkötvények hozama már átlépte a kritikusnak tekintett 3 százalékos szintet is.
A leggyengébb láncszemek
A növekvő dollárhozamok nyomán komoly tőkeáramlás indult meg a feltörekvő piaci eszközökből kifelé, ami legérzékenyebben a feltörekvő piacok között a két leggyengébb láncszemnek tartott argentin és török devizát érintette.
A Bloomberg tudósítása szerint az eladási hullám oda vezetett, hogy noha Törökország adósságbesorolása kedvezőbb, a hétfői hozamemelkedést követően az ország 2034-ben lejáró dollárban denominált államkötvényei magasabb hozam mellett forognak, mint a nála egy kategóriával kedvezőtlenebb osztályba sorolt szenegáli kötvények. A lírában jegyzett kötvények hozam is hasonló képet mutatnak: magasabb a hozamuk, mint a hasonló pakisztáni, nigériai vagy libanoni kötvényeké.
Kitart-e Törökország?
A nagy kérdés az, hogy kitart-e Törökország a június 24-re kiírt választásokig. Erdogan elnök találkozóra hívta össze a monetáris és gazdaságpolitikai döntéshozókat a helyzet kezelésének megvitatására. A Bank of America Merrill Lynch szakértőinek friss véleménye szerint a piaci szereplők jelenleg azt árazzák, hogy a török jegybank egy 200 bázispontos kamatemeléssel próbál majd meg gátat szabni a líra további gyengülésének. Ugyanakkor a jegybank következő ülésére csak június 7-én kerül sor.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!