Az amerikai pénzügyminisztérium szokásos féléves jelentésében teszi meg ezt a lépést. A jelentést még azelőtt nyilvánosságra hozzák, hogy az Egyesült Államok és Kína képviselői január 15-én Washingtonban aláírják a régóta várt kereskedelmi részmegállapodást, amely nagyban enyhíti a világ két legnagyobb gazdasága között másfél éve dúló kereskedelmi háborút - írja az MTI.
Tavaly nyáron az amerikai-kínai kereskedelmi háború gyors és drasztikus kiszélesedésének egyik mozzanataként a washingtoni pénzügyminisztérium augusztus 5-én minősítette devizamanipulátornak Kínát, 1994 óta először. Ennek előzményeként ugyancsak augusztus 5-én - 2008 óta először - a jüan dollárhoz viszonyított árfolyama a 7 jüanos lélektani küszöb alá gyengült.
A 7 jüan/dollár szintnek nem is volt technikai jelentősége, csak lélektanilag volt fontos, és a kínai jegybank addig nem engedte áttörni ezt a határt. A központi bank azonban feladta ezt az álláspontját, miután augusztus 1-jén Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy szeptember 1-jétől 10 százalékos pótlólagos vám kivetését rendeli el évi 300 milliárd dollár értékű kínai termékre. E váratlan amerikai döntés, ha végrehajtották volna, azt eredményezte volna, hogy szeptembertől gyakorlatilag a teljes kínai importot 10 és 25 százalék közötti pótvám sújtja.
A Trump-kormányzat azonban még augusztusban visszakozott, például egy sor kínai termékek esetében elengedte a pótvámok bevezetését, míg egy sor más árucikk esetében december 15-ére halasztotta a büntetővámok hatályba lépését.
A két ország közötti kereskedelmi tárgyalások újrafelvételének eredményeként elmaradt a december 15-ére beharangozott vámemelés is, mivel a két ország megállapodásra jutott. Ezt, a kereskedelmi vitát részben rendező egyezséget írják alá szerdán a Fehér Házban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!