Az euró/forint árfolyam huzamosabb ideje a 313-316 közötti sávban mozog, stabilitását jelenleg pedig még a nemzetközi piaci környezet borúsra fordulása sem fenyegeti. Romló gazdaság kilátások és tőzsdepánik Kínában, olajáreséssel szinkronban gyengülő rubelárfolyam ide-vagy oda, a forint tartja magát, miközben a kedvező hírekre rendszerint rögtön erősödéssel reagál.

A forint számára jól indul az év eleje. Ilyentájt a devizakereskedők reallokációt keresnek és kitalálják, milyen stratégiával kezdjék el az évet. A forintnál, úgy tűnik, kedvező irányt fognak belőni - magyarázta Csajbók Róbert, az ING Bank devizapiaci üzletkötője.

A forint régiós szinten is kedvező pozícióba került: a lengyel zlotyval szemben folyamatosan erősödni tudott 2015 vége óta, azzal együtt, hogy az év végi jegybanki "árfolyam menedzselés" a lengyel deviza esetében sokkal erősebb volt, mint a forinténál.

Ezeket jutalmazzák

Január 4-én nem tudta komolyabban megingatni a forintot a frankfurti tőzsde 4 százalékos esése sem - a forint az euróval szemben csak a 316,3-os szintig gyengült, míg a német piaci hangulat kedvezőre fordulásakor rögtön a 314-es szint alá erősödött.

A makrogazdasági kondíciók nagyon erős támaszt adnak a forint számára. Elsősorban a folyó fizetési mérleg jelentős többletét és az államadósság folyamatos csökkenését díjazzák a piacok, valamint azt, hogy a magyar gazdaság egyre kevésbé érzékeny a külső hatásokra, azzal, hogy az államadósságot egyre inkább belső forrásokból finanszírozzuk. Ráadásul jelenleg újabb "nem piacbarát" intézkedések nincsenek láthatáron nálunk, szemben az új lengyel kormány törekvéseivel - mondta Kolba. Így még az a szerencsés dolog is megtörténhet, hogy Magyarország "unalmassá" válik, a régióban, a devizapiaci szereplők számára.

Na és államháztartás?

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedd délelőtt hozta nyilvánosságra, hogy az államháztartás 2015-ös pénzforgalmi hiánya 1218 milliárd forint lett, a korábban várt 892,4 milliárd helyett. A bejelentés az elmúlt négy év legrosszabb adatát jelenti.

Kolba Miklós szerint ugyanakkor a kedvezőtlen makrószámnak nem lesz piacmozgató ereje, jelenleg emiatt nem "lőnek" a forintra a befektetők, s várhatóan nem is fognak. Véleménye szerint a rosszabb adat hosszú távú hatása is elenyésző, ezzel szemben a piacok inkább pozitívan fogják értékelni, hogy a magyar államadósságot felminősíthetik 2016-ban.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!