Öt ország adatait elemezte a Generali PPF abból a szempontból, hogyan alakult a háztartások megtakarítási hajlandósága. A vizsgált piacok közül Szlovénia jár az élen, ahol 1150 euró az egy főre jutó befektetési alapokban elhelyezett összeg, ez még mindig messze elmarad a 4000 eurós nyugat-európai átlagtól. Magyarország a régiós rangsorban a második helyen áll 769 eurónyi átlagos befektetéssel - vázolta fel Michal Valentik, a Generali PPF vezető stratégája.
Valentik szerint a nyugdíjrendszer helyzete nagyban befolyásolja a befektetéseket, Szlovéniában például nincs második pillér, ennek is köszönhető, hogy a régióban ott a legmagasabb a háztartási befektetések összege. A következő években hazánkban is komoly növekedésre számítanak a szakemberek a magánnyugdíjpénztári rendszer megszűnése miatt.
Őszintén megvallva egyelőre nem jelentek meg tömegesen a nyugdíjcélú megtakarítások, ez csak egy várakozás, hogy a következő években a befektetési alapok felé fordulhatnak az emberek - mondta el a magyar helyzet kapcsán Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója. Szerinte ha a következő egy-két évben néhány száz milliárd forintnyi ilyen jellegű befektetés folyna az alapokba, akkor az már jó eredmény lenne.
A Generali PPF vizsgálatából az is kiderült, hogy a befektetések struktúráját tekintve a régióban Magyarország áll a legközelebb az eurózónához - emelte ki Michal Valentik. 2004 óta a magyar háztartások átlagos befektetése nőtt a legnagyobb mértékben, ehhez egyrészt az járult hozzá, hogy alacsony volt a bázis, másrészt pedig a magyar háztartások a leginkább kockázatvállalók a vizsgált öt ország közül. Emellett Magyarországon a legalacsonyabb a bankbetétek aránya, illetve az életbiztosítások és a nyugdíjpénztárak is kevésbé népszerűek, mint máshol.
A Generali szakemberei a következő években fokozatos gazdasági talpra állással számolnak, az elmúlt évek adatai alapján szerintük a GDP minden egy eurónyi növekedése 11 eurócenttel növelheti a lakossági megtakarításokat. Ennek köszönhetően szerintük Magyarországon 2017-ig 50 százalékkal növekedhet a befektetési alapokban lévő lakossági megtakarítás.
Számunkra is nagy kihívást jelentenek ezek a növekedési potenciálok, a nagy kérdés az lesz, hogyan tudjuk majd az értékesítést ügynöki, tanácsadói hálózatra kiterjeszteni - mondta Schuszter Péter. Szerinte az alacsony magyar kamatkörnyezet is a befektetési alapok, a kollektív termékek felé terelheti a lakosságot, az viszont nehezíti a dolgukat, hogy a magas hozamú kötvényekkel az állam is beszállt a versenybe. A Generali Alkapkezelő vezérigazgatója szerint a magánnyugdíjpénztári rendszer megszüntetése intő jel lehet mindenki számára, hogy érdemes a hosszútávú öngondoskodással törődni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!