A gazdaság hangulatát alapvetően a jegybankok határozzák meg és ez egyben azt is jelenti, hogy az alacsony hozamok hajtotta növekedés korszaka folytatódhat jövőre is, akkor is ha az amerikai FED lassan felhagy a pénznyomtatással - hangzott el a Buda-Cash Zrt. ma tartott elemzői sajtótájékoztatóján. Az európai és japán jegybankok ugyanis jól láthatólag át fogják venni az amerikai jegybak szerepét ebben és így a világon továbbra is fennmaradhat az alacsony hozamok hajtotta hozamvadászat és a viszonylag magas értékeltsége a részvénypiacoknak. Az eddigi olcsó pénz korát tehát legalábbis a jövő év első felében a még olcsóbb pénz válthatja fel, ezzel azonban nő a kockázata egy ugrásszerű felpattanásnak is.

Az amerikai részvénypiacokat a Buda-Cash elemzői historikusan magas értékeltségűnek tartják, ritkán fordult elő a történelemben hogy ilyen szintekről további nagyobb emelkedés következett be. Ugyanakkor amíg a hozamkörnyezet ilyen kedvező, nagy eséseket sem várnak. Az európai piacok viszont már legalább 40 százalékkal alulértékeltek az USA-val szemben, ennek azonban szerintük minden oka megvan - alacsonyabb sokktűrő képesség, strukturális rugalmatlanság, gyengébb növekedés - így az európai részvényárak további jelentős emelkedéséhez komoly változások kellenének Európában. Ugyanakkor a negatív változásokat gátolja az Európai Központi Bank most kezdődő monetáris lazítási lépései.

Eközben idehaza...

A hazai gazdaságtól a jelenleginél mérsékeltebb de folytatódó növekedést várnak (2,2%), miközben úgy vélik az inflációban a jegybanki 3 százalékos cél 2016 előtt nem lesz elérhető. Az eddig a kormányzati, járműipari beruházások és mezőgazdaság által hajtott növekedés hajtóerejét a továbbiakban a remények szerint a lakossági jövedelmek növekedésével a szolgáltatások és a lakásépítések jelenthetik.

A magyar piacon anomália van, a forint hozamkörnyezet rendkívül jó, a hosszú hozamok 3,5 százalék körül járnak, mintegy 70 bázisponttal alacsonyabban mint a dolláros kötvényeké. A magyar részvények ennek ellenére mégsem emelkednek. Ennek oka valószínűleg abban keresendő, hogy a piac jól látja a rendszerkockázatokat, amelyeket ugyan jelenleg elfed a pénzbőség, ha azonban ez megszűnik korrekció jöhet, újra emelve a forinthozamokat.

Még mindig devizahitelügy nyomja a bankokat

A magyar részvények közül az OTP-nek mintegy 180 milliárd forintos veszteséget okozott a devizahiteles elszámolás, ugyanakkor évi mintegy 15-20 milliárd eredménykiesést okoz majd a fair bank törvény. Ezen tényezőknek mintegy ezer forintos árfolyamhatásával kellene járnia, ez azonban már beárazódott, a tavaly nyári 5300 forint óta ennél többet esett a részvény. Emiatt legkésőbb tavasszal már emelkednie kellene a papírnak, azt azonban nem tudjuk, hogy milyen további romlás várható az orosz és ukrán leánybankok helyzetében. Ez továbbra is nyomja majd az árfolyamot, ezzel együtt rövidtávon inkább a kockázatok kiárazódása várható. Így 4400 forintos célárat tudnak megfogalmazni.

A Richter esetében a 2015-ös piaci várakozásokat (270 forintos részvényenkénti eredmény jövőre) kicsit optimistának tartják, az ukrán és orosz helyzet miatt itt még rosszabbodást várnak. Ezért 4 ezer forintos célárfolyammal legfeljebb 3500 forint alatt javasolnak vételt.

A Mol esetében a pozitív fordulatot hozó gyorsjelentés után sem várnak jelentős árfolyamváltozást, annak ellenére hogy ez fundamentális fordulatot hozott. Ilyen helyzetben akár 16 ezer forintos célárat is el tudnak képzelni, de mindezt csak akkor ha az INA-val kapcsolatos helyzet megoldódik. Erre van remény 2015-ben az utóbbi időszak eseményeinek fényében (rendkívüli INA osztalékfizetési javaslat). A Magyar Telekomot a várhatóan továbbra is elmaradó osztalékfizetések nem tartják vonzónak.

A devizapiacokon a meglepetés erejével hathatna ha a FED korábban emelne kamatot vagy ha az ECB mégsem lazítana annyit amennyit beígért. Ez hirtelen dollárerősödést hozhatna. Japánban a jen további gyengülésének egyre nagyobbak a korlátai, itt is következhet meglepetés jövőre - mondta el Taraczky Andrej a Budacash deviza üzletág vezetője.

 

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!