Az FTSE-100 1, a DAX 0,2, a CAC-40 0,3 százalékos veszteségben zárt, a Stoxx Europe 600 indexe 0,4 százalékot vesztett. A periférián egyedül a görög ASE index zöldellt, de ez is csak plusz nullás értéket jelentett. A milánói FTSE MIB 1,6, a madridi IBEX-35 0,9 százalékot esett.
A pesszimista hangulat főleg annak volt betudható, hogy az Európai Központi Bank (ECB) közelinek remélt mennyiségi enyhítése még késik, miközben a gazdaság tovább romlik. Az euróövezet végleges novemberi feldolgozóipari teljesítménymutatói újabb lassulást, majdnem stagnálást jeleztek novemberről. A kínai mutató szintén stagnálást jelzett a múlt hónapról.
Mindehhez képest kiábrándító volt az ECB hétfői közleménye arról, hogy a szeptemberben meghirdetett, de ténylegesen csak októberben, illetve két hete megkezdett két különleges likviditásnövelő programja keretében eddig mindössze 17,8 milliárd euróért vett fedezett pénzintézeti kötvényeket, eszközfedezetű értékpapírokból (ABS) pedig csupán 368 millió eurónyit vásárolt.
A brit feldolgozóipari index megnyugtató növekedést mutatott novemberről, négyhavi csúcsot ért el. A nagy piacok közül mégis a londoni tőzsde szenvedett a legtöbbet, mert a befektetők elsősorban az ott nagyobb választékú olaj- és nyersanyagipari részvényektől igyekeztek szabadulni, miután napközben átmenetileg ötévi mélypontra esett a kőolaj ára a borúsabb világgazdasági kilátások miatt. Az olaj ára estére fölfelé korrigált, miután elemzések jelentek meg arról, hogy az alacsony árak lehetetlenné teszik az amerikai palaolaj- és palagáz-fejlesztéseket.
A dollárt napközben meggyengítette a várakozás, hogy az amerikai feldolgozóipari mutató is rossz lesz, de miután az amerikai eredmény némi lassulás dacára kiugróan erős maradt, és sokkal jobb a vártnál, az irányzat délután fordult, az euró nyeresége csökkent.
Veszteségek a tengerentúlon
Az európai tőzsdezárást követően és az amerikai zárás előtt egy órával a Wall Street-i indexek is mínuszban álltak. A Dow 0,2, az S&P-500 0,7, a Nasdaq 1,3 százalékkal esett. Itt a globális gazdasági növekedés lassulásának újabb jelei és a karácsonyi szezon eleji gyenge eladási adatok együttesen lejjebb nyomták a New York-i részvényárfolyamokat.
A korábban meghirdetett akciók és az internetes vásárlás terjedése miatt előző héten a csütörtöki hálaadással kezdődött hosszúhétvégén a vártnál kisebb volt a forgalom az amerikai boltokban. A Nemzeti Kiskereskedelmi Szövetség becslései szerint 50,9 milliárd dollár körüli volt a forgalom, éves szinten 11 százalékot esett. A csökkenés hatása hétfőn a kiskereskedelemmel foglalkozó cégek részvényárfolyamaiban is megmutatkozott: a Target, a Macy's és a Best Buy papírjai mind veszítettek értékükből.
Hétfőn van az úgynevezett "kiberhétfő", amely hagyományosan a technológiai cikkeket árusító boltoknak jelent nagyobb forgalmat. Ha hétfőn kellően nagy lesz a vásárlói érdeklődés, akkor kedden korrigálhatja is a veszteségeket a kiskereskedelmi ágazat.
Az energiavállalatok esetében az alacsony olajárak miatt továbbra is rosszak a kilátások. Az olaj árának hétfői mérsékelt növekedésének azonban már voltak nyertesei, a nagyobb cégek közül a Chevron és az Exxon részvényárfolyama már erősödni tudott. A legrosszabbul azok a kis amerikai cégek járhatnak majd, amelyek a magas nemzetközi árak miatt belevágtak az akkor gazdaságosnak számító palaolaj kitermelésbe, de a mostani árak mellett már nem tudnak versenyképesek maradni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!