A jelek szerint négy hét pihenő elég volt a BUX indexnek arra, hogy augusztus elején, a 20 000 pont körüli támaszzóna törését követő intenzív esés során kialakult túladottságát ledolgozza. Az index eközben csökkenő forgalom mellett sávozó mozgást végzett, melynek mélypontját a 2009-es nyári csúcs által jelzett 16 700 pont, teteje pedig 18 600 pont magasságában alakult ki. Nem csak a forgalom, de a mozgás is szűkült a sávon belül, a jelenség egy medvepiaci zászló kialakulásának veszélyével fenyegetett. A zászló alakzatok ritkán tartanak 3-4 hétnél tovább, s ez sem tartott, hétfőn nagy forgalommal tört le az index ebből a sávból. Ha valóban zászlóval állunk szemben, akkor az index mozgásában további lejtmenetre lehet számítani, az 5000 pontos árbocrúd hosszának megfelelő mértékben, ez a zászló tetejétől számolva 14 000 pont magasságába mutat, ez egyébként közel van a korábbi tetőépítésből történt letörés pesszimistább célárfolyamához, a 14 700 ponthoz, s nagyjából egybeesik a 2009. nyári mélypont jelentette támasszal.

Mivel a trend lefelé mutat az indexben és a vezető részvények mindegyikében, technikai szemmel nézve mindazon befektetők, akik ilyen időszakban vásárlással próbálkoznak, a "bottom fishing", azaz a fenekező horgászás kétes mesterségét űzik. Ez túladott piacokon a magas volatilitás mellett jövedelmező tevékenység lehet, azonban trenddel szemben nyitott pozíciókat eredményez, s így az esélyek nem a vásárlók javára billennek. Pozitív fordulatról az index esetében csak akkor lehetne beszélni, ha új lokális csúcson tudna zárni, ez jelen esetben 19 000 pont feletti zárásokat jelentene.

 


Az OTP produkciója is lehangoló volt az elmúlt napokban. Hiába a bankpapír jegyzésében a tegnapi felpattanás, az igazság az, hogy az árfolyam újabb mélypontot csinált, s ezzel ismét csak csökkenő trendjét erősítette meg. Már az is kedvező lenne, ha az elmúlt egy hónapban megszokott, nagyjából 3800 és 4500 közötti széles sávjába vissza tudna kapaszkodni, igazán optimizmusra pedig az adhatna okot, ha 4500 feletti zárást lenne képes produkálni. Erre az esély egyelőre csekély, s félő, hogy a 4350 forintos szint törése egy-két év alatt kiépült dupla csúcs alakzat validálását is jelentette egyben. Ennek célára optimista esetben 2700 forintra mutat, a pesszimistább verzió szerint a 2009. márciusi mélypontok sem zárhatóak ki. Mivel az alakzat közel 2 év alatt épült ki, ezért hatását is várhatóan hosszú hónapok alatt fejtheti ki, s érvényét csak egy markáns, 4500 forint feletti zárással veszítené el.

A medvepiaci zászló alakzatot − ami egyébként nem nevezhető a legmegbízhatóbb formációnak − a Mol grafikonján is fel lehet fedezni, itt 11−12 ezer forint közé mutat, az olajipari részvény esetében az első ellenállást a korábbi mélypont jelenti 15 200 forint magasságában, de új csúcsról csak markánsan 17 800 forint feletti zárásoknál lehetne beszélni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!