A tőzsde forgalma viszont emelkedett, az azonnali piac éves forgalma 2018-as zárónapon 2791,12 milliárd forint volt, míg 2017-ben 2690,5 milliárd forintot tett ki. A BUX-index idén is rekordot döntött, január 23-án, 41 516 ponton érte el eddigi legmagasabb záró értékét.
A vezető részvények 2018-ban vegyesen teljesítettek. Éves szinten a legnagyobb mértékben 5,32 százalékkal az OTP árfolyama emelkedett, pénteken 11 290 forinton fejezte be a kereskedést. A részvény árfolyama decemberben többször is megdöntötte történelmi csúcsát, elsőként december 4-én amikor 11 810 forintra erősödött, majd december 5-én amikor a bankpapír árfolyama elérte a 11 850 forintot.
A Mol részvények árfolyama egy év alatt 2,43 százalékkal erősödött, az év utolsó kereskedési napján 3078 forinton zárt - írja az MTI.
A Magyar Telekom részvények ára az előző évhez képest 3,93 százalékkal gyengült, a papír pénteken 440 forinton fejezte be a kereskedést.
A Richter árfolyama egy év alatt 19,91 százalékkal csökkent, pénteken 5430 forinton zárt.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3772,99 ponton zárt pénteken az év utolsó kereskedési napján, így egy év alatt 526,14 ponttal, 12,24 százalékkal gyengült.
Változás jön
Módosul a BÉT részvénykategóriáinak feltételrendszere 2019. január 1-jétől. A változások értelmében a belépési küszöb a standard kategóriába, hogy a vállalat árfolyamértéke elérje a 250 millió forintot. Emellett legalább 10 százalékos közkézhányad szükséges (vagy 100 millió forint értékű papír forogjon közkézen vagy a vállalat legalább 100 tulajdonossal kell, hogy rendelkezzen) és további feltétel, hogy az adott vállalat legalább 1 év lezárt üzleti évvel rendelkezzen.
Megszűnik az eddigi kettős rendszer, amelyben más kritériumok voltak érvényben a bevezetésekre és mások a kategória-felülvizsgálatokra.
Ezt követően az árfolyamérték és közkézhányad minimumok folyamatos fenntartását ellenőrzi majd a BÉT féléves felülvizsgálatok keretében mind a prémium, mind a standard kategóriában.
Az új szabályozás életbelépése után a T kategóriába már nem léphetnek be új szereplők, helyette a középvállalati igényekre szabott, a főpiac előszobájának tekinthető Xtend piacra kérhetik részvényeik bevezetését a vállalkozások. A módosítások 2019. január 1-jén lépnek hatályba az új belépők számára. A már tőzsdére bevezetett kibocsátókra 1 év türelmi idő vonatkozik, így rájuk 2020. január 1-jétől lesznek érvényesek a módosítások.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!