A kriptovilágban sokan egy különös eseményről beszélnek: egy Twitter-felhasználó, a kriptós átverések leleplezésében jártas zachxbt.eth azzal vádolta meg "Sifut", a népszerű Avalanche-alapú Wonderland protokoll és annak TIME tokenje mögött álló alapító csapat egyik tagját, hogy valójában ő Michael Patryn. Önmagában az, hogy a valódi nevét nyilvánosságra hozták elég komoly sértés a kriptovilágban, de ebben az esetben Patryn személye sokkal érdekesebb, ha pedig az, akinek mondják, az elég vészjósló a népszerű DeFi-rendszer számára.
Patryn, aki kétszer változtatta meg a jogi nevét, a QuadrigaCX társalapítója volt, egy olyan kanadai kriptotőzsdéé, amely bezárt, miután Patryn társa, Gerald Cotten 2018-ban Indiában hirtelen meghalt, miközben a felhasználóknak mintegy 190 millió dollárnyi kriptovalutával tartozott az akkori árfolyamon. Patryn és Cotten útjai állítólag 2016-ban váltak el. Később a nyomozók megállapították, hogy Cotten a QuadrigaCX-et Ponzi-rendszerként működtette élete vége felé.
Patrynt több bűncselekményért is elítélték, többek között számítógépes átverések miatt, valamint banki és hitelezési csalásért - jelentette a Bloomberg 2019-ben. Az eredeti tweetek után, amelyekből kiderült, hogy Sifu Patryn, Daniele Sestagalli, a Wonderland alapítója megerősítette az állítást. Sestagalli termékeny fejlesztő, aki több DeFi-projekt mögött áll, köztük az Abracadabra Magic Internet Money (MIM) tokenje mögött.
"Szeretném, ha mindenki tudná, hogy tisztában voltam ezzel, és úgy döntöttem, hogy egy személy múltja nem határozza meg a jövőjét. Úgy döntöttem, hogy mindennél többre értékelem az együtt töltött időt, amit a múltjának ismerete nélkül töltöttünk el" - írta Sestagalli a Twitteren a Vice szerint.
Később egy nyilatkozatot tett közzé, amelyben kifejtette, hogy egy hónappal ezelőtt tudta meg Sifu valódi személyazonosságát, és most úgy döntött, hogy megkéri Patrynt, hogy lépjen vissza.
"Azon a véleményen vagyok, hogy második esélyt kell adni, ahogy azt a Twitteren is említettem. Láttam, hogy a közösség nagyon megosztott a döntésemmel kapcsolatban, hogy megtartottam őt kincstárvezetőként, miután megtudtam, hogy ki ő és mi a múltja" - írta Sestagali. "Ettől függetlenül, ami történt, az megtörtént. Most, hogy volt egy kis időm gondolkodni, úgy döntöttem, hogy le kell mondania."
A QuadrigaCX egy népszerű kanadai kriptopénz tőzsde volt, amelynek társalapítója Patryn volt, aki a hírek szerint 2016-ban távozott. 2018-ban az egyik társalapító, a 30 éves Gerald Cotten a felesége által benyújtott bírósági dokumentumok szerint Indiában meghalt a Crohn-betegség szövődményei miatt. Az asszony akkori eskü alatt tett nyilatkozata szerint Cotten volt az egyetlen, aki a tőzsde privát kulcsai felett rendelkezett, vagyis halála zárolta a felhasználók összes pénzét. Cotten állítólag "hideg tárolóban" tartotta őket, ami azt jelenti, hogy egy titkosított merevlemezen vagy USB-meghajtón voltak a tokenek.
Mint kiderült, a QuadrigaCX nem tudta fedezni a kivonások iránti igényt, amikor a kriptóárak összeomlottak, és egyszerű Ponzi-sémaként kezdett működni: új felhasználókat toboroztak, hogy a befolyt pénzükből a régieket fizessék ki. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy Cotten maga is eljátszotta a felhasználók pénzét, a tartományi szabályozó hatóságok szerint 115 millió dollárt tulajdonítottak a férfi csalárd kereskedelmének. Cotten további 28 millió dollárt veszített el harmadik fél kriptoplatformjain, és csak 46 millió dollárt sikerült visszaszerezni.
A leleplezés óta a nyomozók Patryn ismert Ethereum-címéhez kapcsolódó számlákat próbálják vizsgálni, amelyet maga Patryn segítően Sifu.eth néven jelölt meg. Taylor Monahan, a MyCrypto vezérigazgatója felfedte, hogy a Sifu.eth címhez kapcsolódik egy olyan cím, amely közel öt évvel ezelőtt - miután Patryn elhatárolódott a tőzsdétől - 15 000 ethetrumot kapott a bedőlt QudrigaCX-től.
A QuadrigaCX bedőlése miatt sokan bizalmatlanök most Sifu és a Wonderland irányába.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!