A portfólióba a nemzetközi zöld standardoknak és a tartalékkezelés általános szabályainak megfelelő, úgynevezett "zöld címkével ellátott" kötvények kerülhetnek be, amelyek esetében a bevont forrást meghatározott, környezeti-energiahatékonysági szempontból hasznos, "zöld" beruházásra fordítja a kibocsátó.
A portfólió kockázat-hozam karakterisztikái nem térnek el érdemben a hasonló típusú befektetésektől, emellett induló mérete a devizatartalék alacsony hányadát teszi ki, így létrehozása sem szerkezetéből, sem méretéből adódóan nem gyakorol észrevehető hatást a tartalékkezelés pénzügyi teljesítményére. A portfólió kezelése során az MNB ezen piaci szegmens struktúrájának minél szorosabb leképezésére törekszik.
Az elkülönített zöldkötvény-portfólió kialakításáról szóló lépés összhangban van a jegybank társadalmi felelősségvállalási és környezetstratégiai céljaival, és illeszkedik az MNB év elején meghirdetett zöld programjába - írja közleményében a jegybank.
A most létrehozott portfólióba csak külföldi értékpapírok kerülhetnek majd, az MNB kiemelten fontosnak tartja a hazai zöld pénzügyi szegmens fejlesztését. A jegybank a közeljövőben publikálja majd a környezeti fenntarthatóságot támogató pénzügyi termékek bővülését célzó szabályozói elképzeléseit, amelyek akár a hazai zöldkötvény-piac elindulását is elősegíthetik.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!