A piaci várakozásokat mintegy 7,5 százalékkal, a Concorde becsléseit pedig 3 százalékkal meghaladó nettó eredménnyel rukkolt elő ma reggel az OTP. A jelentést összességében pozitívan értékeli Gyurcsik Attila elemzési vezető, elsősorban a csökkenő céltartalékképzés miatt. A céltartalékképzés hitelállományhoz viszonyított százalékos arányát a szakzsargon kockázati költségnek hívja. A jelentős devizamozgások miatt a százalékos arány általában jobban értékelhető és értelmezhető, mint az abszolút összeg. Ha ezt nézzük, akkor az látható, hogy az OTP kockázati költsége az év második negyedévében 2,9 százalékra mérséklődött, amely a legalacsonyabb érték 2009 első negyedéve óta, ami mindenképpen jó hír.
Miért jó a jelentés?
Kapcsolódó
Az alacsony kockázati költségek mögött a hitelportfólió romlásának a lassulása áll, a késedelmes hitelek aránya csak 15,4 százalékra nőtt az előző negyedévi 15 százalékról, és bár az alacsony növekedést néhány technikai hatás is segítette, a dinamikát tekintve még ezekkel a hatásokkal korrigálva is lassuló romlást láthatunk. A legfontosabb kérdés ezeknek a kedvező tendenciáknak a fennmaradása lehet, hiszen a frank ereje mindenképpen ronthatja a hitelportfólió minőségét. Továbbá a negyedév során szokatlanul kevés céltartalékot képzett a bank a román és az ukrán leányvállalatnál. Kérdéses, hogy ezeket a kedvező kockázati költségszinteket képes-e a bank fenntartani az elkövetkező negyedévekben is.
Az orosz leányvállalat továbbra is remekül szerepelt, lényegében Oroszország a növekedés egyetlen, de szerencsére egyre nagyobb súlyú forrása. A remek orosz teljesítmény ellenére stagnált az OTP konszolidált hitelállománya, a hitelkereslet a legtöbb leányvállalatnál továbbra is gyenge maradt néhány részszegmenstől eltekintve.
A múlt biztató, a jövő bizonytalan
Összességében meglehetősen kedvező tendenciák rajzolódnak ki az OTP gyorsjelentéséből, megítélésünk szerint a válság kitörése óta az egyik legerősebb jelentésnek tekinthető a mostani, legalábbis ami a fundamentumokat illeti - írja az elemzés. A rossz hír az, hogy a második negyedév a múltat tükrözi, és a pozitív tendenciák fenntarthatósága kérdéses a svájci frank számottevő erősödése és a gazdasági aktivitás lassulása miatt. Ezért óvatosak lennénk a vételekkel, a mostani korrekcióban inkább reáleszközök vásárlását javasoljuk.
Nem bankot kell venni, hanem...
Látványosan lassul a világgazdaság, és ha jön rá politikai válasz, az nagy valószínűséggel a pénznyomtatás lesz. Ezért bankrészvények helyett inkább olyan ciklikus reáleszköz vásárlását javasolnánk, ami a pénznyomtatás által gerjesztett infláció ellen véd. A banküzemben nagy tőkeáttétel van, így egy kis romlás a makrogazdasági helyzetben nagy romlást okozhat a banki értékeltségben - mondta Gyurcsik Attila a Concorde elemzési vezetője.
Inkább a Mol, a cseh CEZ és NWR, vagy a JSW részvényeiből lehet érdemes vásárolni, utóbbi kettő egy cseh és egy lengyel szénbánya. Vonzó lehet a lengyel KGHM bányavállalat is, amely kapitalizációa harmadának megfelelő készpénzzel rendelkezik. Ha nem lesz 2008-as típusú visszaesés, akkor már most lehet ezekből vásárolni, ha viszont valaki azt gondolja, hogy újra a három évvel ezelőtti helyzet alakulhat ki a piacokon, akkor érdemes lehet kivárni a vásárlással
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!