Generációváltás: nagyon fontos, hogy fejben ott legyünk

Tárnok Róbert, a BDO Corporate Finance igazgatója és Fazekas Bálint, az Euronics második generációs vezetője és tulajdonosa a családon belüli generációváltásról beszélgettek az Economx legújabb podcastjében. Fazekas többek között elmondta, hogy édesapjával rengeteget tanultak egymásról, míg átvette tőle a céget, de a folyamat során leginkább önmagát ismerte meg.
Horváth Dávid, 2024. december 30. Fotó: Economx
A generációváltás szinte minden vállalkozás életében felmerül. Magyarországon a rendszerváltás után elképesztő mennyiségű kis- és középvállalkozás (kkv) jött létre, melyeknél az elmúlt, vagy az elkövetkező időszakban aktuális lehet a váltás. Számos kérdés fennáll egy ilyen komplex folyamat esetében: 

az új generáció szeretnék-e továbbvinni az üzletet, felkészült-e rá érzelmileg, az eredeti tulajdonos képes-e átadni?

Egy dolog biztos, a generációváltás rengeteg jó lehetőséget hozhat magával, de a cég megszűnéséhez is vezethet.

Tárnok Róbert, a BDO Corporate Finance igazgatója arról beszélt, hogy mennyire fontos a generációváltásra való felkészülés, és milyen buktatói lehetnek, és azt is kifejtette,  hogyan tud egy pénzügyi tanácsadó cég segíteni a folyamatban.

Fazekas Bálint, az Euronics második generációs vezetője és tulajdonosa a családi generációváltásról mesélt, kifejtve, hogy milyen terhet ró az átadóra a váltás, illetve milyen nehézségeket élt meg ő maga, mikor átvette a családi cég vezetését.

A kérdés: az átadó át akarja-e adni, az átvevő pedig egyáltalán át akarja-e venni?

Fazekas szerint a családi vállalkozásuk generációváltásának történetét három pontra lehet felosztani:

  1. mikor megismerkedett a céggel, különböző pozíciókon keresztül;
  2. mikor az édesapjával együtt, „két ügyvezető” rendszerben dolgoztak; 
  3. amikor a generációváltás véget ért, és az édesapjától átvette a cég vezetését.

„Szerintem fontos, hogy a múltra óriási tisztelettel tekintsen a második generáció, de az is nagyon fontos, hogy merjünk változtatni, mert ha azt követjük, ami előttünk volt, annak kevésbé látom az életciklust növelő hatását” – mondta Fazekas Bálint, reflektálva a családi utódlásuk folyamataira.

A fiatal cégtulajdonos kifejtette, hogy az édesapjával az első pillanatban rögzítették, hogy ki, mit szeretne a generációváltás során. Részükről alapszabályként volt kezelve, hogy a család az első, minden csak azt követően jön.

A mentális egészség az első!

Fazekas kérdésünkre kifejtette, hogy ahogy a sportban, az üzleti életben is nagyon fontos, hogy fejben renden legyen az ember. Így az átadás teljes folyamata alatt ügyeltek rá, hogy egy megfelelő meditátorral szinte minden héten tudjanak az édesapjával egyeztetni.

Tárnok Róbert szerint az Euronics esete egy nagyon jó és speciális eset, mivel Magyarországon ritka, hogy ez folyamat ilyen olajozottan működjön. Sokszor az első lépést sem teszik meg, hogy az „átbeszélésre” időt szakítsanak. A „nulladik lépés” a szakértő szerint az, hogy olyan ügyvezetői kört építsen fel a tulajdonos, amely elvégzi a mindennapi fontos teendőket, így a régi és új tulajdonosnak marad ideje a generációváltás szervezésére, véghezvitelére.

Kövesse az Economx.hu-t!

Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!

További videók

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Generációváltás: nagyon fontos, hogy fejben ott legyünk

Tárnok Róbert, a BDO Corporate Finance igazgatója és Fazekas Bálint, az Euronics második generációs vezetője és tulajdonosa a családon belüli generációváltásról beszélgettek az...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2025 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.