Krach: Így láncolta magához az USA Mexikó gazdaságát

Krach: Így láncolta magához az USA Mexikó gazdaságát

Egy válság, bizony, nagy előnyökkel is szolgálhat a segítséget nyujtó hitelező gazdaságának.

A Tequila-válság, vagyis az 1994–1995-ös mexikói peso összeomlása tökéletes lehetőség volt arra, hogy az USA és az IMF jelentős befolyást gyakorolt Mexikó gazdaságpolitikájára, ami hosszú távon az amerikai gazdasági érdekekhez való szorosabb kötődést eredményezett.
Horváth Dávid, 2024. november 28. Fotó: Getty Images / Cristopher Rogel Blanquet

A Tequila-válság az 1994–1995-ös mexikói peso összeomlására utal, amely súlyos gazdasági krízist eredményezett az országban. A válságot több tényező idézte elő: a mexikói kormány fenntarthatatlan árfolyam-politikája, jelentős folyó fizetési mérleg hiány, politikai instabilitás – mint a Chiapas-i felkelés és Luis Donaldo Colosio elnökjelölt meggyilkolása –, valamint a befektetői bizalom megingása.

Ezek együttesen vezettek a peso drasztikus leértékelődéséhez és a gazdaság mély válságához.

Az Egyesült Államok, felismerve a válság potenciális negatív hatásait saját gazdaságára és a régió stabilitására, az IMF-fel együttműködve egy közel 50 milliárd dolláros mentőcsomagot állított össze Mexikónak. Ebből az összegből az USA 20 milliárd dollárt biztosított, míg az IMF 17,8 milliárd dollárral járult hozzá. A mentőcsomag feltételei szigorú gazdasági reformokat írtak elő, amelyek célja a pénzügyi stabilitás helyreállítása és a befektetői bizalom újjáépítése volt.

Így az USA és az IMF jelentős befolyást gyakorolt Mexikó gazdaságpolitikájára,

ami hosszú távon az amerikai gazdasági érdekekhez való szorosabb kötődést eredményezett. A válság kezelésére hozott intézkedések hozzájárultak a mexikói gazdaság stabilizálásához, de egyben növelték az ország függőségét az amerikai gazdaságtól és a nemzetközi pénzügyi intézményektől.

 

Akit hangban is érdekel, az itt hallgathatja meg:

További videók

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Krach: Így láncolta magához az USA Mexikó gazdaságát

A Tequila-válság, vagyis az 1994–1995-ös mexikói peso összeomlása tökéletes lehetőség volt arra, hogy az USA és az IMF jelentős befolyást gyakorolt Mexikó gazdaságpolitikájára, ami...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2025 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.