Mit hoz és visz a mesterséges intelligencia az ingatlanpiacon? Fogalmunk sincs, hogy mi lesz egy év múlva - Real Talks

Az Economx Real Talks podcast-sorozatának harmadik részében Massányi Tibor, a DVM Group managing partnere, Kalmár Zoltán, a ProptechZoom alapítója és Kiss Gergely, az Attrecto Next Tech Digital Solutions társalapítója beszélgetnek arról: hogyan határozzák meg az innovatív megoldások az építőipart; mi is az az okosépület, illetve egyáltalán hogyan változik az ingatlanpiac a technológiai forradalom korában?
Németh Tamás, 2025. április 3. Fotó: Economx / economx

Az ingatlanfejlesztés tervezési fázisa már régóta digitalizált folyamat, vagyis e tekintetben nem újdonság. Itt említhetjük meg a legismertebb BIM szoftvert, amely egy projekt számára hatékony digitalizációs támogatást nyújthat. Sőt, már a mesterséges intelligencia (MI) is bekapcsolódik a tervezésbe, bár még egyelőre alapvetően a koncepció megalkotását támogatja, így például képgeneráló eszközökkel az adott projektet látványtervekkel láthatja el – mondta Massányi Tibor.

Általánosságban véve miközben a pénzügyek a fintech révén meglehetősen erős digitalizált állásokat építettek ki, addig az ingatlanpiac meglehetősen aluldigitalizált, hogy ezt a csúnya szót használjuk. Vagyis a proptech számára még nagy út áll a technológia egyre hatékonyabb alkalmazása felé vezető úton, amelynek egyik fontos eleme lehet a már említett BIM, tette hozzá Kalmár Zoltán.

Az utóbbi szoftver az ingatlanberuházás egy meghatározott részében vállal aktív szerepet, hiszen alapvetően a tervezésre összpontosít. De egy projekt része a kivitelezés, majd a használat is, vagyis az adott épület teljes életciklusa számos elemet tartalmaz még. A BIM alkalmazása során rengeteg adat keletkezik, amit egyre inkább hasznosíthatunk például az üzemeltetés kapcsán, vagyis az ingatlan életciklusában egyre több részterületen kapcsolódnak be a digitális szoftverek, folytatta Kalmár Zoltán.

Belépett a szobába a MI is

A kulcstényező természetesen az adat, vagyis minél több adattal rendelkezünk, a technológia annál részletesebb terveket tud kreálni. Itt rögtön szóba kerül a munkaerőpiac, vagyis milyen típusú munkaköröket fog kiváltani a technológia. E tekintetben számos elmélet született már, mindenki mást és mást gondol, vagyis még egyáltalán nem tudjuk biztosan, hogy mely tevékenységeket fog átvenni az MI.

A tervezés komplex és kreatív munkafolyamat, amelyhez emberi mérnökökre lesz szükség. A mesterséges intelligencia jelen pillanatban egy olyan eszköz, amit maximum 5-10 éves távlatban tudunk értelmezni, hiszen a döbbenetes mértékű fejlődést és változást egyelőre nem tudjuk felfogni. Mindenesetre az egyetemeken is egyre inkább beépül a képzési rendszerbe az MI, hangsúlyozta Massányi Tibor.

Ha teljes mértékben az MI fog tervezni, akkor katasztrófa is bekövetkezhet, ezért az embernek mindig ott kell állnia a folyamatok mellett, hiszen mi rendelkezünk egyfajta kritikai érzékkel. De nagyobb fontos szempont az is, hogy az egyes ingatlanok eltérő funkcióval rendelkeznek, amelyek különböző megközelítést igényelnek. Itt jöhet képbe az MI, amelynek az az ígérete, hogy az egyedi igényeket kielégítését segíti testreszabottan. Idővel egyre professzionálisabb felhasználási területek kerülnek majd szóba, így a tervezés során is egyre hasznosabb lehetőségeket kínál a technológia – magyarázta Kiss Gergely.

Okos ingatlanokvilágában

A digitalizáció megjelent a lakáspiacon is, hiszen már okosotthonok épülnek, ahol különböző technológiai megoldások biztosítják a kényelmet és a minőséget. Nem csak a magáncélra vásárolt lakásoknál, hanem a bérlakások esetében is érdemes energiahatékony megoldásokat alkalmazni, mert hosszú távon megtérül a beruházás. A tizenöt perces város koncepciójához is hozzájárulhat akár már rövidebb táron is a digitalizáció, húzta alá Kalmár Zoltán.

De nemcsak lakóépületekben, hanem az irodapiacon is döbbenetesen szofisztikált megoldásokat láthatunk kezdve a tárgyalófoglalástól az időjárás előrejelzésig számtalan szenzor segítségével, amelyek hosszabb távon automatikusan állítják be az iroda napi üzemelési metódusait többek között a páratartalom, a hőmérséklet, a világítás vagy éppen a helykihasználás tekintetében, ecsetelte Kiss Gergely.

Ráadásul a smart megoldások win-win szituációt jelentenek a fenntarthatósági törekvésekkel együtt, hiszen kéz a kézben jár a technológia és a környezettudatos ingatlanhasználat, legyen az lakás vagy éppen iroda. De ha már a mesterséges intelligenciáról és az okos megoldásokról beszélünk, akkor folytassuk a robotikával, amely jelenleg az előgyártás terén jelenhet meg. 

Emlékezhetünk a régi időkben a házgyárakra, amelyek segítségével előregyártott elemekből gyors ütemben házakat és egész lakótelepeket húztak fel. Most a fejlesztők ismét elkezdtek foglalkozni előregyártott termékekkel, mert a lakásárak már olyan szintet értek el, amely az eladói kört is egyre jobban behatárolja. A sztenderdizálás és a munkaerőhiány miatt ez egyre hatékonyabb válasz lehet, és ide kapcsolódhat be a robotika is, mondta Massányi Tibor.

Ha már a robotikánál tartunk, akkor ennek a technológiának az épületüzemeltetés az egyik legnagyobb felhasználója, elég csak a takarítási funkcióra gondolni. Sőt, már gyárakban is dolgoznak humanoid robotok, itt említsük meg a Tesla üzemeit, folytatta Kiss Gergely. 

Bár technológiáról, mesterséges intelligenciáról és robotokról beszélünk, alapvetően emberközpontúan kell megközelíteni a dolgokat. Azonban a fejlődés olyan döbbenetes, hiszen naponta, hetente, havonta történnek nagy változások, hogy nem tudhatjuk, hogy mi lesz egy vagy akár öt év múlva.

Korábbi Real Talsk adásainkat itt megtekintheti. 

Kövesse az Economx.hu-t!

Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!

További videók

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Mit hoz és visz a mesterséges intelligencia az ingatlanpiacon? Fogalmunk sincs, hogy mi lesz egy év múlva - Real Talks

Az Economx Real Talks podcast-sorozatának harmadik részében Massányi Tibor, a DVM Group managing partnere, Kalmár Zoltán, a ProptechZoom alapítója és Kiss Gergely, az Attrecto Next Tech...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2025 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.