A digitális ökoszisztéma egy olyan folyamatosan fejlődő, modernizálódó gazdasági, társadalmi, kulturális közeg, amely egyre inkább beépül a mindennapjainkba, átszövi azt, ezzel meghatározóvá válik. Ennek fontosabb elemeiről és a mindennapi feladatokba való beépüléséről is beszélt a napi.hu podcastjában Tajthy Krisztina, az IVSZ - Szövetség a Digitális Gazdaságért főtitkára.
Szerző(k): Horváth TiborNagy a lelkesedés a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek világában itthon és külföldön is. Néhány napja jelent meg a ChatGPT, az OpenAI fejlesztő cég legújabb chatbotja, ami a közösségi média segítségével tanult beszélgetni és az első tapasztalatok szerint kiválóan utánozza az emberi kommunikációt. Itthon többek között a Daktela Magyarország dolgozik olyan intelligens megoldásokon, amelyek nagy versenyelőnyökhöz juttathatják az ügyfélkapcsolati menedzsmenttel foglalkozó cégeket.
Szerző(k): EconomxA koronavírus okozta traumák lecsapódása sok mindenben érzékelhető, például abban is, hogy több és gyorsabb a kiégés: a szakmában, a családban és általában az emberi kapcsolatokban is. Holott előjelből meglehetősen sok van, és még csak az sem igaz, hogy a többségünk csak akkor érzi meg a bajt, amikor már csak szakember segíthet. Erről beszélgettünk a Napi.hu videós podcastjának vendégével, Csatlós Csilla kiégés specialistával.
Szerző(k): Szabó M. István, Horváth TiborHogyan hatott az energiaválság, a felpörgő infláció és a háborús helyzet a hazai vásárlásokra? Szegényesebb lett a Black Friday is ebből kifolyólag? Ezekre a kérdésekre adott választ a Napi.hu videós podcastjának vendége, Szeles Péter, a Reacty Digital üzletfejlesztési igazgatója.
Szerző(k): Szabó M. István, Horváth TiborÖt-hat évvel ezelőtt az igazán nagyot szólt a mainstream médiában is, hogy létrejöttek olyan átképző-továbbképző iskolák, intézetek, ahol a tandíjat nem az állami átképző alap, hanem a delikvens fizette ugyan, de azt, hogy a szakmájában el tud helyezkedni, az iskola azzal garantálta, hogy csak azután kérte el a tanfolyam díját, hogy a tanulója az új szakmájával elhelyezkedett. De akkor miért nem lettek sikeresek a programozóiskolák? Illetve: az az ő hibájuk-e, hogy a magyarországi munkaerőpiac sokkal több ilyen “nebulót” is azonnal felvenne, de az igényt - legalábbis úgy látszik - egyszerűen nem lehet kielégíteni. A Napi.hu videós podcastjának vendége Boda József, a Codecool társalapító igazgatója.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA hétvégi isztambuli robbantás hírére kezdtünk el készülni erre a podcastra. Leginkább azért, mert nem értettük, hogy egy, sok magyar által is pontosan ismert, látott, kedvelt helyen végrehajtott terrortámadással miért csak igen keveset foglalkozik a magyar sajtó. Hiszen: a helyszín "itt van a közelben", a támadás civilekre irányult, a mutatott erőszak érthetetlen... s bár az oroszok ukrajnai háborújából származó megrázó képekkel naponta szembesülünk, de Törökország esetében azért mégiscsak egy háborúban nem lévő országot ért támadás. Akkor még nem tudtuk, hogy a terrorizmus újbóli értelmezése nem is lehetne időszerűbb. A Napi.hu friss videós podcastjában Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutatóintézet vezetője válaszolt a kérdéseinkre.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAzt ma már nem kell különösebben magyarázni, hogy miért okos a telefon, és arról is van elképzelésünk, hogy mi kell az otthonok vagy a városok "felokosításához". Egy szinttel feljebb azonban valószínűleg magyarázni kell az olyan kifejezések beltartalmát, minthogy mi az az okos ökoszisztéma, mit is takar az okos energetika. Mi köze van mindehhez a rendszerintegrátoroknak? Erről szól a Napi.hu friss videó podcastja, melyben Gödri Bulcsút, a Delta Csoport Ipar 4.0 üzletágának vezetőjét kérdeztük.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNyolcadik hónapja tart az orosz-ukrán háború, amely gyors orosz győzelem helyett októberre már odáig jutott, hogy a védelmi erők elkezdték visszaszorítani az inváziós hadsereget. Vlagyimir Putyin elnök mozgósítást hirdetett, ami az orosz lakosság számára is egyértelművé tette, hogy nem állnak jól a háborúban. De lehetnek belső konfliktusok Oroszországban, meggyengülhet a moszkvai befolyás a poszt-szovjet térségekben? Mekkora folt az orosz nemzeti öntudaton, hogy Észak-Korea és Irán fegyverszállítmányai kellenek a hadseregüknek? Többek között erről a kérdésről beszéltünk Jójárt Krisztiánnal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének szakértőjével.
Szerző(k): Szabó DánielHa valaki tavaly azt mondta volna, hogy Magyarországon több mint egy éven keresztül maximálni lehet az üzemanyagok kiskereskedelmi árát, ráadásul több száz forinttal olcsóbban mint amennyit piaci körülmények között kellene értük fizetni, bizonyára bizonyára kevesen hittek volna neki. Pedig ez történt és bár - a Molon kívüli - nagykereskedők kivonultak az országból, a tömeges benzinkútcsőd elmaradt. Ennek okairól beszélgettünk a Napi.hu videós podcastjában Egri Gáborral, a Független Benzinkutak Szövetségének elnökével.
Szerző(k): Szász Péter