A tárca emlékeztetett arra, hogy a luxembourgi bíróság 2011 nyarán mondta ki: az uniós joggal nem összeegyeztethető a magyar áfa-szabályozásnak az az előírása, amely szerint nem lehet visszatéríteni az áfát a ki nem fizetett beszerzések után. A kormány az ítélet nyomán az áfavisszatérítésekre gyors és rugalmas eljárási szabályokat dolgozott ki, valamint hatályon kívül helyezte az áfatörvény vonatkozó rendelkezéseit.
Az unió által kifogásolt áfaszabály hatályon kívül helyezését követően egy magyar cég a korábban vissza nem igényelhető áfaösszegek után késedelmi kamat kiutalását kérte az adóhatóságtól. Az ügy a magyar bíróság elé került, amely előzetes döntéshozatal céljából megkereste az EU bíróságát. A luxembourgi testület csütörtökön nyilvánosságra hozott végzésében elvi jelleggel úgy foglalt állást, hogy egyes adóalanyok esetében, amelyek - a folytonos görgetés következtében - ésszerű határidőn túl jutottak a visszaigényelhető áfához, jár késedelmi kamat - írta az NGM.
A gazdasági tárca megjegyezte, hogy a felterjesztett ügy kapcsán az Európai Bíróság a kamatfizetés feltételeinek és a kamatszámítás módjának meghatározását tagállami hatáskörbe utalta, így a magyar bíróságnak kell döntenie a késedelmi kamatfizetés feltételeinek fennállásáról, illetve esetleges mértékéről.
Az autóalkatrészeket gyártó Delphi Hungary ügye jutott el az európai testülethez, miután a cég nem kapta meg az adóhatóságtól az általa igényelt késedelmi kamatot. Az ügyben eljáró szombathelyi bíróság kérte az Európai Bíróságtól, állapítsa meg, hogy a kamatfizetés lehetőségét kizáró magyar gyakorlat összhangban van-e az uniós joggal.