A magyarországi jövedéki szabályozás értelmében magánszemélyeknek nincs lehetőségük folyékony tüzelőanyagot a tagállamokból adómentesen behozni - hívta föl a Nemzeti Adó és Vámhivatal a figyelmet a más tagállamból, például Ausztriából tüzelőolaj, illetve fűtőolaj lakossági behozatalával kapcsolatban. A gépjárművek üzemanyagtartályában és a gépjárműben 10 literes kannában kizárólag üzemanyag hozható be az Európai Unió valamely tagállamából adómentesen.
A napokban a médiában megjelentek szerint jelentősen nőtt az Ausztriában magyar turisták által vásárolt "fűtőolaj" mennyiség, amiből egyes kutakon akár, napi 3-5000 liter fogyott el.
Fontos tudnivaló, hogy a folyékony tüzelőanyag - a például Ausztriában üzemanyagkúton vásárolható színezett tüzelőolaj - Magyarországra nem hozható be semmilyen mennyiségben sem a gépjármű üzemanyag tartályában, sem külön kannákban. Az ilyen tüzelőanyag üzemanyagtartályba való betöltése Ausztriában is jogsértő cselekmény.
Folyékony tüzelőanyag tagállami behozatalához jövedéki engedéllyel kell rendelkezni és az engedéllyel rendelkezőnek jövedéki adót kell fizetni, aminek a mértéke 97 350 forint/ ezer liter.
Az engedély nélkül, illetve az adó megfizetése nélkül behozott ásványolaj, adózás alól elvont jövedéki terméknek minősül, amit a NAV ellenőrzést végző szerve, akár egy közúti ellenőrzéskor, akár egy lakhely ellenőrzés alkalmával lefoglal és elkoboz, az elkobzott termékre pedig jövedéki bírságot állapít meg. Ezen kívül a szállító eszköz (például a személygépkocsit, utánfutót, tárolóeszközöket) is lefoglalható. A bírság mértéke a meg nem fizetett jövedéki adó kétszerese, de legalább 30 ezer forint, gazdálkodó esetén ötszöröse, de legalább 150 ezer forint. Nagyobb mennyiség esetén akár jövedéki bűncselekmény gyanúja miatt büntető eljárást is kezdeményez feljelentéssel az ellenőrző hatóság.
A hatóság a hazai jogszabályok betartását a határhoz közeli közutakon a járművek megállításával, szállítmányok, üzemanyagtankból vett minta ellenőrzésével kívánja elérni és teszi is ezt nap, mint nap.
Hasonlóképpen lép fel a harmadik országból (jellemzően Ukrajnából) irányuló "üzemanyag turizmus" megfékezése érdekében, amikor a vám- és adómentesség jogszerű igénybevételén túl, az alkalmi jelleget meghaladó időközönként üzemanyagért rendszeresen kijáró, azt lefejtő és értékesítő "vállalkozók" ellen a határátkelőn intézkedik.